Hamile Yogası Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelik dönemi bir bayan için çok özel ve güzel bir dönemdir. Bu dönemi güzel ve rahat geçirmek için doğru adımlar atmamız gerekir. Bazılarımız bu dönemde zorluklar çekeriz. Nefes alışlarımız zorlaşır, kendimizi çok ağır hissederiz. Hareket etmekte zorluklar yaşarız. Elimiz, ayağımız şişme yapabilir. Bu durumda rahat bir hamilelik geçirmemiz önemlidir. Hamileyseniz sizi hamile yogasıyla tanıştırmaya kararlıyız. Hamilelik yogası nedir, nasıl yapılır bundan biraz bahsedelim.

Hamilelik yogası bize doğru nefes tekniklerini öğretir ve hamileliğin getirdiği kas ve kemik ağrılarının azalmasında yardımcı olur. Karnı ve sırtı güçlendirir ve azı ağrıların azalmasını sağlar. Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir ve huzurlu bir psikoloji oluşturmak için yardımcı olur. Eğer normal doğum yapmak istiyorsanız hamile yogasıyla rahat bir doğum yapmanın zeminini oluşturabilirsiniz. Normal doğum yapmak isteyenler için doğum kanalının gevşemesini sağlar ve daha kolay doğum yapmak sağlanır. Eklem ağrıları, kasıntılar varsa hamile yogası sayesinde bu ağrıları azaltabiliriz.

Sezeryan doğum yapacak olanlar da hamile yogası yapabilirler. Rahat bir hamilelik geçirmek için yapılan bir spordur. Gebeliğin 4.  Ayında başlanıp eğer aksi bir durum yoksa doğum öncesine kadar devam edilebilir. Hamile yogasını herkes yapabilir anaca bazı durumlarda yapılmamalıdır. Doktorunuz düşük olasılığı olduğunu söylüyorsa bu kişiler hamile yogası yapmamalıdır. Aynı zamanda istirahat etmesi gereken kişiler ve doğum öncesi kaslar gevşediği için bu döneme girmiş kişiler yogayı yapmayabilir. Bunun dışında çok sert hareketler yapılmadığı sürece hamile yogası yapılabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.