Hamile Kalmanız için 7 Muhteşem Yiyecek

Pregnancy and nutrition

Hamile kalmanıza yardımcı olan besinler sizlerin hamile kalmasını kolaylaştırabilir.

DONDURMA: Evet hanımlar yanlış duymadınız! Sizlere düşük kalorili yada buzlu dondurmadan söz etmiyoruz. Hemşirelerin sağlık çalışmalarına göre günde 1 yada 2 porsiyon süt ve süt içeren yiyeceği yani dondurma yemeniz yumurtlama kapasitenizi koruyacaktır.

FASULYE: Fasulye doğurganlığı artıran zengin besinlerin arasında yer almaktadır. Kamu Health’ de Harvard Okulunda gebe kalmaya çalışan 19.000 bayan üstünde detaylı yapılan incelemelere göre yüksek miktarda hayvansal protein tüketen kadınların %39’unda kısırlık meydana gelindiği belirtilmiştir. Sizler fasulye sevmiyorsanız onu yerine mercimek, nohut ve fındıkta tüketebilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI: Bilindiği gibi zeytinyağı doğmamış yağ içerdiğinden dolayı insülin duyarlılığımızı artırmanın yanında döllenme, yumurtlama ve embriyonun erken dönemde gelişimini olumsuz faktörlerin azaltmasına yardımcı olmaktadır.

SOMON BALIĞI: Omega-3 yağ asidi açısından önemli bir yere sahip olan soğuk su balığı, üreme hormonlarımızın düzenli salgılanmasına yardımcı olarak ve üreme organlarımızdaki kan akışını artmaktadır

YAPRAKLI YEŞİLLİKLER: Yüksek miktarda folat içeren marul, ıspanak, roka, brokoli ve diğer koyu yapraklı yeşillikleri tüketmenizde fayda var. Folat bir B grubu bir vitamindir ve yapılan incelemelere göre yumurtlamayı artırdığı etkisi belirlenmiştir.

TRANS YAĞLAR: Eğer gerçekten gebe kalıp anne olmak istiyorsanız kızartılmış, fırınlanmış ve buna benzer tüm besinlerden uzak durmanız gerekir.

TAM BUĞDAY EKMEĞİ: Karmaşık karbonhidratlar kandaki şekeri ve insülin miktarını dengede tutmakta, işlenmiş karbonhidratlara göre daha etkili sonuçlar verilmektedir. Hamile kalmak isteyen hanımlar her zaman için beyaz ekmek yerine esmer ekmeği ve beyaz pirinç yerinede kepekli makarna tercih etmenizi öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.