Hamile kalmak için şanslı günleriniz

Bir bayanın gebe kalınabilmesi için yumurtalıklarının düzenli bir yumurtlama oluşturması ve bu yumurtanın tüpler tarafından tutularak tüplerde sperm ile aşılanması gerekir. Her bayanda meydana gelen adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasında kalan döneme adet döngüsü denilmektedir. Genellikle çoğu bayanın adet süresi 28 günde bir oluşur. Peki, hamile kalabilme şansınızı artırmak için adet günlerinizi nasıl hesaplayacağınızı biliyor musunuz?

NASIL BİR HESAPLAMA YAPMALI?
Adet günlerini bir süre kaydettikten sonra bulunan sayıdan 14 çıkarılır ve bu şekilde meydana gelen sayı sizlerin adetin birinci günden itibaren hesaplayarak yumurtlama yapacağınız tarihi ortaya çıkartacaktır. Bayanların hamileliğe en yatkın günleri, yumurtlamanın başlayacağı gün ve bundan önceki üç gündür. Ayrıca da hamile kalabilme olasılığınızı artıran günleri hesap ederken spermlerin üç gün süreyle canlı yaşadıklarını ve ayrıca da yumurtanın da 24 saat canlı kaldığını aklınızdan çıkartmamanız gerekir.

Özellikle emin olduğunuz günleri hesaplamayarak, spermlerin canlı kalabildikleri zamanı ve yumurtlama döneminin ilk bölümü, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama döneminin son bölümüne eklenmesi önemlidir. Bu bakımdan 30 günlük döneminizden emin olduğunuz dönemin ilk yarıda 11. güne kadar devam edecektir ve ikinci yarıda ise emin dönem 21. gün başlamış olacaktır. Bu sayıları aklınızda tutmak çok kolaydır. Çünkü adet günlerinin bir sayıları vardır. Bu yöntem her türlü adet dönemlerine göredir. Bundan dolayı her bayan uyguladığı kurama göre hamile kalabilir.

Hamile Kalabilmek İçin Hangi Günler İlişkiye Girilmeli

Günümüzün yaşam şartlarından dolayı, her konuda plan yapmaya alışmış olan çiftler, bebek konusunda da planlı bir şekilde ilerlemektedir. Hamile Kalabilmek İçin Hangi Günler İlişkiye Girilmeli konusunu sizler için hazırladık.

Bebek sahibi olmak, her evli çiftin bir hayalidir. Günümüzün yaşam şartlarından dolayı, her konuda plan yapmaya alışmış olan çiftler, bebek konusunda da planlı bir şekilde ilerlemektedir. Dönemimiz de bir çok çift kariyerlerine odaklı davranmakta ve sosyal yaşantılarını kariyerlerine göre şekillendirmektedirler. Bu durumda, bebek sahibi olma zamanını geciktirmektedir. Çünkü çiftler, bebek sahibi olmak için şartların olgunlaşmasını beklemekte ve bu nedenle bebek sahibi olmayı ertelemektedir. Bunların sonucunda da bebek sahibi olmak zorlaşmaktadır. Çünkü, yaşların ilerlemesi ile doğurganlık oranı düşmekte ve bu süreç sancılı bir döneme dönüşmektedir. Bu nedenle de çiftlerin bilimsel bir çok araştırma yapması ve doğurganlık dönemlerini iyi takip etmeleri gerekmektedir.

Kısacası, yaşamlarının her döneminde planlı bir şekilde ilerlemiş olan çiftlerin, bebek konusunda planları kısmen de olsa sekteye uğramakta ve istedikleri zamanda bebek sahibi olamamaktadırlar. Klinik olarak hiç bir sorun bulunmamasına rağmen, ya yumurtlama dönemini tutturamamakta yada farkında olmadan, hamile olmayı engelleyici bir takım nedenler oluşturmaktadırlar.

Peki istenilen zamanda ve kısa süre içerisinde nasıl hamile kalınabilir?

Bu hususta en önemli detay, adet gününüzün kesin olarak biliniyor olmasıdır. Uzmanlara göre, sağlıklı ve hiç bir fizyolojik rahatsızlığı olmayan bir kişinin, adet döneminin başlamasından sonraki on ile on dört gün arasında hamile kalma olasılığı çok yüksektir. Otuz günde bir adet gören bir bayanın yumurtlama dönemi on altıncı güne, yirmi altı günde bir adet gören bir bayanın ise yumurtlama dönemi on ikinci güne kaymaktadır.

Yani dolayısı ile, öncelikli olarak bayanların hangi günde adet dönemlerinin başladığını ve kaç günde bir adet gördüklerini kesin olarak bilmeleri gerekmektedir.

Yumurtlama döneminin nasıl hesaplanacağına gelecek olursak

Adet döneminin ilk gününden, bir sonraki adet döneminin ilk gününü hesapladıktan sonra, çıkan sonuçtan on dört çıkararak yumurtlama gününü bulabiliriz. Bu sayede hamile kalma olasılığının yüksek olduğu dönem kolaylıkla bulunmuş olur.

Otomatik Hesaplama Yapmak İçin Yumurtlama dönemi (tarihi) hesaplama

Araştırmalara göre, cinsel birleşmede hiç bir korunma yöntemi uygulanmıyorsa ve herhangi bir fizyolojik neden yok ise, her adet döneminde hamile kalma olasılığı yüzde yirmi beştir. Tabii ki bu ihtimali, hafta içerisinde yaşanılan ilişkinin sıklığı da olumlu etkilemektedir.

Bebek sahibi olmaya karar verdikten itibaren ilk altı ay hamile kalmak için en ideal süredir. Tüm bu aşamalara dikkat etmiş olan çift, rahatlıkla en fazla altı ay içerisinde bebek müjdesi alabilir.

Tüm bu faktörlerden sonra, yaş faktörü de oldukça önemlidir. Yaşınızla birlikte yumurtalıklarınızın da yaşlandığını unutmayın.

Aynı zamanda ilişki esnasında kullanılan, kayganlaştırıcı gibi materyaller, spermi öldürebilir veya verimsizleştirebilir. Bu nedenle bebek hazırlığı yaptığınız bu dönemde bu gibi ihtiyaçlardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.