Hamile Kalmak İçin Şanslı Günlerimiz

Bir bayanın gebe kalınabilmesi için yumurtalıklarının düzenli bir yumurtlama oluşturması ve bu yumurtayı yumurtlaması ve yumurtlanarak yumurtalıklardan atılan bu yumurtanın tüpler tarafından tutularak ve tüplerde sperm ile aşılanması gerekir.  Her bayanda meydana gelen adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasında kalan döneme adet döngüsü denilmektedir. Genellikle çoğu bayanın adet süresi 28 günde bir oluşur. Peki hamile kalabile şansınızı artırmak için adet günlerinizi nasıl hesaplayacağınızı biliyor musunuz?

NASIL BİR HESAPLAMA YAPMALI?

Adet günlerini bir süre kaydettikten sonra bulunan sayıdan 14 çıkarılır ve bu şekilde meydana gelen sayı sizlerin adetin birinci günden itibaren hesaplayarak yumurtlama yapacağınız tarihi ortaya çıkartacaktır. Bayanların hamileliğe en yatkın günleri, yumurtlamanın başlayacağı gün ve bundan önceki üç gündür. Ayrıca da hamile kalabilme olasılığınızı artıran günleri hesap ederken spermlerin üç gün süreyle canlı yaşadıklarını ve ayrıca da yumurtanın da 24 saat canlı kaldığını aklınızdan çıkartmamanız gerekir.

Özellikle emin olduğunuz günleri hesaplamayarak, spermlerin canlı kalabildikleri zamanı ve yumurtlama döneminin ilk bölümü, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama döneminin son bölümüne eklenmesi önemlidir. Bu bakımdan 30 günlük döneminizden emin olduğunuz dönemin ilk yarıda 11. güne kadar devam edecektir ve ikinci yarıda ise emin dönem 21. gün başlamış olacaktır. Bu sayıları aklınızda tutmak çok kolaydır. Çünkü adet günlerinin bir sayıları vardır. Bu yöntem her türlü adet dönemlerine göredir.  Bundan dolayı her bayan uyguladığı kurama göre hamile kalabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.