Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı ne olmalı

Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı ne olmalı, hafta 1,2 yoksa her gün mü ilişkiye girilmeli…

Bayanların hamile kalmak için doğru zamanlama ve cinsel ilişki çok önemlidir. Onun için anne adayları bebek sahibi olmak için dikkat etmeleri gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır. Dediğimiz gibi hamile kalmak için doru zamanlama çok önemli olmakla birlikte cinsel ilişki sonrasında spermler 2 veya 3 gün canlı kalabilmekteler. Yalnız yumurta hücresi en fazla 24 saat canlı kalmaktadır. Bundan dolayı, gebe kalabilme olasılığınızı arttırmak için yumurtlama döneminizde birden fazla ilişkiye girmeniz gerekir. Sizlere küçük bir ip ucu yumurtlama dönemi içerisinde 1 veya 2 gün önce ilişkiye girdiğinizde hamile kalma şansınızı artırırsınız. Yumurtlama döneminin belirtileri; karında hafif rahatsızlık hissi, göğüslerde hassasiyetlik, vücut ısısının hafif artışı gibi.

ADET DÜZENSİZLİĞİ OLAN BAYANLARDA YUMURTLAMA DÖNEMİ NASIL HESAPLANIR?

Hanımlarda adet kanama düzeni ne kadar düzensiz geçiyorsa yumurtlama zamanlarını da belirlemekte zorluk geçmekteler. Ama yumurtlama dönemini takip eden bir bayan gebe kalma ihtimalini de artırabilir. Örneğin; ilk ayda 25 gün sonra kanamanız oldu, 2 ay 23, 3 ay ise 33 bir süre bu şekilde adet dönemlerinizi takip ederek, daha sonra en kısadan 23, en uzundan 33 çıkartarak ve çıkan iki sayı arasındaki günler içerisinde cinsel ilişkiye girdiğinizde hamile kalma şansınız daha fazla olacaktır.Yumurtlama dönemi hesabı yapmak için TIKLAYINIZ

SADECE DENEMEK YETERLİ OLMAZ MI?

Çiftlerin haftada en fazla 2 kere cinsel ilişkiye girmeleri gebe kalınabilmesi için yeterlidir. Bayanlarda yaş ilerledikçe doğurganlık özellikleri en az seviyeye gelmektedir. Sadece yaşlılık değil yumurtalık oranları da giderek azalmaktadır. Bundan dolayı 50 veya 60 yaşındaki bir bayan, genç bir kızın yumurtası ile gebe kalabilme şansına sahiptir

İLİŞKİDEN SONRA UZANMAK GEREKİR Mİ?

İlişkiden sonra uzanmanın, gebelik için ispatlanmış bir tanısı olmasa da bayanların ilişkiden sonra 10-15 dk yatar pozisyonda yatması durumunda meninin vajinada daha fazla durmasını sağlayacaktır.

DOKTORA NE ZAMAN GİTMELİDİR?

Çiftlerin 6 ay ile 1 sene içerisinde ve ya daha fazla süredir, düzenli bir şekilde ve korunmasız olarak ilişkiye girip gebe kalmaya çalışmalarına rağmen hala olumlu bir sonuç alamamışlarsa ve adet dönemi sürekli düzensiz geçiyorsa doktora gidilmesinde yarar var.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.