Göbek Kordonu Sarkması

Hamileliğinizin ilk aylarında doğmamış çocuğunuzun sağlığı konusunda daha çok endişe edersiniz. Onun iyi olduğundan emin olmak istiyorsanız, uzman doktorunuza düzenli olarak kontrole gitmelisiniz. Çünkü uzmanlar sizi henüz farkında olmadığınız tehlikelere karşı uyarırlar. Doktorunuzun size bahsedebileceği önemli sorunlardan biri de bebeğinizdeki göbek kordonunun sıkışıklığıdır.

Göbek kordonu sıkışması hamilelik boyunca ya da doğum sırasında oluşabilir. Üzerine aldığı baskılardan dolayı meydana gelir. Görülme sıklığı %10’dur. Kordon sıkışmasının büyük bir çoğunluğu doğum esnasında meydana gelir ve bunlar orta ya da az risk grubuna girer.

Kordon sıkışmasının büyük çoğunluğu doğum sırasında meydana gelir. Bununla birlikte bir kısmı da hamilelik sırasında bebeğiniz kendi etrafında hareket etmeye başladığı zamanlarda meydana gelebilir.

Hamilelik ve doğum sırasında çoğu bebek, zararsız olan ve kısa sürede düzelen kordon sıkışması rahatsızlığı yaşayabilir. Fakat daha tehlikeli ve uzun süre devam eden kordon sıkışmaları da meydana gelebilir.

Bebekler bu kordon bağları aracılığıyla, yaşamaları için gerekli olan besin ve oksijeni alırlar. Bu yüzden, 10 saniyeden fazla süren bir kordon sıkışması bebeğinizin oksijeninin azalmasına ve kan akışının yavaşlamasına yol açar. Aynı zamanda kalp ritmini de bozabilir.

Sarkmış Göbek Kordonu’nun Tehlikeleri Nelerdir?

Bebeğinizin kalp atışı, kordon sıkışması sonucu bozulduğunda bu durum çeşitli komplikasyonlara sebep olabilir. Göbek kordonu sıkışması, bebeğinizin kalp hızını bozar ve bebeğin aldığı oksijen miktarını azaltır. Böylece kan basıncının değişmesine yol açar. Bu durumda, göbek kordonundaki sıkışmış damarlar bebeğinizin kan dolaşımına oksijen yerine karbondioksit göndermeye başlar. Bunun sonucunda, bebeğinizde solunumdan kaynaklanan asitlenmeler oluşmaya başlar.

Kordon sıkışması oluştuğu zaman vereceği zarar, ne kadar devam ettiğiyle alakalıdır.

Bu süre uzadıkça, bebeğin kan akış hızında ve  oksijen alımında sürekli bir azalma yaşanacaktır. Sonuçta, bebeğinizin beyninde büyük hasarlara yol açabilir.

Bu durum ayrıca cenin hipoksisindeki bölümlerin daralmasına yol açarak bebeğin oksijen alımını tamamen durdurabilir ve ölümle sonuçlanan bir trajediye sebep olabilir. Tabi bu durum çok az rastlanılan bir olaydır.

Göbek Kordonu Sarkmasının Sebepleri Nelerdir?

Doğum esnasında göbek kordonları çok fazla esner ve sıkışır. Hamileliğiniz sırasında karnınızdaki bebeğin çok hareketli olması da göbek kordonu sıkışmasına sebep olabilir ancak bu çok az rastlanan bir olaydır. Bir diğer sebebi de, zarın zamanından önce ve henüz olgunlaşmadan kopmasıdır. Bu zarın olgunlaşmadan kopması, doğum gerçekleşmeden önce anne karnındaki bebeğin zarlarının kopmasına yol açar . Eğer 32 haftalık hamilelik süresini bitirmeden bu zar koparsa, bebekte göbek kordonu sıkışması ihtimali daha yüksektir. Göbek kordonu sarkması demek, göbek kordonunun doğum olmadan doğum kanalına inmesi demektir. Böylece kordon sıkışmasının oluşma riski çok yüksektir.

Kordon Bağının Sarktığını Nasıl Anlarım?

Göbek Kordonu Sıkışması, doğumdan önce bir – iki testle anlaşılabilir. Fakat ne yazık ki bir doktor gözetimi olmadan siz bunu anlayamazsınız çünkü ultrason tarzı yöntemlerle anlaşılır.

Göbek Kordonu Sarkmasının Tedavisi

Göbek kordonu sıkışmasının tedavilerinden birisi amniyo – infüzyon’dur. Amniyo – infüzyon,oda sıcaklığında tuzlu su çözeltisini anne rahmine ulaştırır. Ayrıca bunu doğum esnasında da yapabilir.

Bunun amacı, kordon bağı sıkışmasına sebep olan baskıyı ortadan kaldırmaktır. Kordon bağı sıkışması az seviyedeyse, tedavi yöntemi annenin oksijenini arttırmaktır. Böylece göbek kordonlarındaki kan akışı hızlanır ve baskı sonucu sıkışma ortadan kalkar.

Daha ağır kordon bağı sıkışması durumlarında, karnınızdaki bebeğin düzenli olarak doktor tarafından gözetlenmesi gerekmektedir böylece olası riskler erkenden teşhis edilir.

Eğer bebeğinizin kalp ritminde ani değişiklikler meydana geliyorsa, bebeğinizin sağlığı için C planlarını devreye sokmanız gerekecektir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.