Genel Beden Muayenesinde Nelere Bakılır?

Önce , çoğunlukla ihmal edilen deri muayenesi yapılır. Bu , daha sonraki hassas muayene için hastaya zaman ve sakinlikte kazandırır. Doktorunuz birdenbire pelvis muayenesine girişirse , bu duygusuzluk olur. Hastanın ince duygularını gözetmek, teknik yeterliliğin dışında , mesleğin ruhuyla ilgili olup doktorunuzu bu noktada da yeniden değerlendirebilirsiniz.

Daha sonra baş ve saç muayenesine sıra gelir. Saç noksanlığı, hormon ya da vitamin eksikliğinden olabilir ; tiroid hormonu ve B vitamini kontrolleri yaptırılır.

Sıra gözlere gelir. Gözler dışarıya fırlamışsa , tiroid bezinde fazla çalışma , gözkapaklarının içi solgunsa , kansızlık sözkonusu olabilir.

Kulaklarınızda uğultu varsa, kulaklarınızda akıntı, tıkanma aranacak ve gerekirse uzman doktora gideceksiniz.

Burnunuz herhangi bir tıkanıklık , kanama, anormal bir akıntı bakımından muayene edilir.

Dişleriniz, diş etleriniz , diliniz, bademciklerinizin büyüklüğü, yutak gözden geçirilir. Sonra boynunuzda , lenf bezlerinde iltihaplanmaya bağlı büyüme ve hassasiyet , lösemi, Hodgkin hastalıkları gibi habis kan hastalıkları aranır.

Tiroid bezi boynun tam ortasında bir H harfi gibi oturmuştur. Bunun paralel çizgisi, Adem elmasının tam altındadır. Bunun metabolizmada son derece önemli bir görevi vardır. Fonksiyonu azsa, metabolizma düşüktür, çok az da yemek yeseniz, şişmanlarsınız. Tersine çok faalse, metabolizma hızı yüksek olacak , hep acıkacaksınız, fazla yediğiniz halde kilo alamayacaksınız, sıcaklık ve terlemeleriniz olacaktır. Tiroid noksanlığında, halsizlik ve soğuğa aşırı hassasiyet olur.

Tiroid bezi, ovülasyonu, yani yumurta oluşmasını da etkiler. Çünkü hipofiz bezinin yaptığı ve ovülasyonu düzenleyen gonadetrop hormonlar üzerinde tiroid hormonu etki yapar.

Tiroid bezi , kandaki tiroid hormonu miktarı ya da bazal metabolizmasının ölçülmesiyle kontrol edilir. Besinlerdeki yüksek iyod miktarları sonucu karıştıracağından, bu test aç karnına yapılmalıdır. Kısırlık çoğu kez tiroid fonksiyonu düşük olan bir hastaya küçük miktarda tiroid vermekle düzeltilebilir.

Tiroid bezinin büyümesi, tiroid hormonunun fazla üretilmesinden , iyod azlığından , tiroid kanserinden olabilir. İyod azlığından olan tiroid bezi büyümesine guvatr denir. Bunu önlemek için birçok yerde içme suyuna iyod eklenir. Besinlere , sulara iyod katılmasıyla guvatrda gerileme olur.

Daha sonra kalp ve akciğerler dinlenir. Solunum seslerinde bronşit, zatürre, astım gibi hastalıklar , çok sigaraya bağlı sesler ayırt edilebilir. Doktor kuşkulanırsa , akciğer filmi isteyebilir.

Kalp seslerinde bir üfürüm, yüksek tansiyon halindeyse kalpte büyüme aranır. Gerekirse kalp elektrosu istenir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.