Gebelikte Keskin Ağrı

Hamilelik Sürecindeki Keskin Sancılar

Hamileliğiniz süresinde keskin sancılar yaşamanız normal midir? Hamileliğiniz boyunca vücudunuz kendi içindeki canlının büyümesine adapte olabilmek için pek çok değişikliğe uğrar. Kilo alırsınız ve vücudunuz karnınızdaki bebekle orantılı bir şekillde genişler. Tüm bu değişimler doğal ve gerekliyken, bazı rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir. Özellikle ilk kez hamile kalan anne adayları için ani doğum sancılarının normal bir sancıdan çok daha keskin olması, strese yol açabilir.

Hamilelikte Yaşanan Keskin Sancıların Olası Sebepleri

Kadınların bahsettiği keskin sancılardan en yaygını, sanki rahim bölgesine , karna ya da kasıklara delici bir alet saplanıyormuş gibi olanıdır. Ne kadar rahatsız edici olsa da, hamilelik sürecinde aslında normal karşılanan bir durumdur.

Sancıya Sebep Olan En Yaygın Durumlar Şunlardır:

 • Kramp Girmesi: Hamilelikte genişleyen rahim bölgeniz dolayısıyla ağır sancılar çekebilirsiniz.
 • Gaz Birikmesi ve Şişkinlik
 • Kabızlık
 • Yuvarlak Bağ Ağrısı : Yuvarlak bağ ağrısı, üç aylık dönemde meydana gelebilir karın bölgenizin bir ya da her iki bölgesinde ağır sancılara yol açabilir. Bu sancı, rahim bölgeniz genişledikçe ona destek sağlamakla yükümlü olduğu için onunla birlikte genişleyen bağlarınızda meydana gelir.

Yukarıdaki 4 durum normal bir hamileliğin parçası olmalarına rağmen, çok keskin sancılara sebep olmazlar.

Eğer sancınız tek bir bölgede yoğunlaşıyorsa, bu bir ektopik gebelik göstergesidir. Bu, ciddi bir durumdur ve acil tıbbi müdahele gerektirir.

Pusuda bekleyen düşük yapma riski, kramp girmesinden kaynaklanan sancıdan dolayı meydana gelebilir.

Bu sancılar anne adaylarını büyük bir endişeye sokarlar çünkü onlar henüz, bu sancının bağların gerilmesinden dolayı meydana gelen kramp sancısı mı yoksa düşük yapma tehlikesini arttıran kramp sancısı mı olup olmadığını tam anlayamazlar. Bunu tam olarak anlayabimek için uzman doktorunuza başvurmanız, doğru bir tercihtir.

HAMİLELİK BOYUNCA MEYDANA GELEN KESKİN SANCILAR İÇİN ALARM ÇANLARI

Aslında sancılar normal bir hamilelik süreci olmasına rağmen, bir komplikasyon sonucu meydana gelen sancılara karşı her zaman çok dikkatli olmalısınız.

Aşağıda dikkat etmeniz gereken bazı durumları sizin için hazırladık:

 • Eğer sancınızla birlikte kusma, ateşlenme ve titreme de yaşıyorsanız ya da vajinanızda ağır bir kanama meydana geliyorsa;
 • Eğer bu keskin sancı ağrı kesicilerle rağmen uzun süre boyunca devam ediyorsa (normal bir hamielik sancısı birkaç dakikadan fazla sürmez)
 • Eğer bu sancı nefes almanızı yürümenizi ya da konuşmanızı zorlaştırıyorsa, sizin için alarm çanları çalıyor demektir.

Eğer yukarıda saydığımız durumlardan birini yaşadıysanız veya yaşıyorsanız, acilen doktorunuza başvurmalısınız.

KESKİN HAMİLELİK SANCILARIYLA BAŞA ÇIKMAK

Sancılarınızla baş edebilmek adına alacağınız önlemler için doktorunuza başvurmanız her zaman için iyi bir yoldur. Eğer ciddi rahatsızlıklar geçiriyorsanız, bu durumu sona erdirmek ya da azaltmak için bazı çözüm noktaları vardır:

 • Hamilelik Boyunca Kullanabileceğiniz Koruma Streçleri
 • Nefes alıp – verme egzersizleri / Kontrollü nefes
 • Yürüyüş
 • Uyuma ve oturma pozisyonları
 • Pregnancy safe stretches

Tekrar etmekte fayda görüyoruz ki, eğer doğum sancılarınız sizi günlük yaptığınız rutin şeylerden alo koyuyorsa, mutlakla doktorunuza başvurmalısınız. Daha ayrıntılı ve detaylı şekide bu sancılarınızdan korunmanız ve kurtulmanız için bu çok önemlidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.