Gebelikte İlaç Kullanılır Mı?

Gebelik uzun ve zorlu bir süreçtir. Anne için psikolojik ve fizyolojik olarak en hassas olduğu bir zaman aralığı olan gebelik, oldukça büyük dikkat isteyen bir süreçtir. Gebelik hem anne hem de bebek sağlığı için önem taşır. Gebelikteki yanlış uygulamalar anneyi olduğu kadar bebeği de bir ömür etkileyebilecektir. Bu yüzden sağlıklı bir bebek doğurmak ve sağlıklı bir anne adayı olmak için gebelik süreci önemle takip edilmelidir.

Gebelikteki en sık yaşanan problem de ilaç kullanımıdır. Gebe iken ilaç kullanmak doğru mudur? Ne yapılmalıdır? Hangi ilaçlar alınmalıdır? Siz de merak ediyorsanız yazımın devamını okuyun. Sizler için anlatacağım.  Doğru bilgi için daha detaylı sorularınız ve bilinçli bir annelik için mutlaka anne bebek sağlığı ile ilgili bir kitap edinin.

Öncelikle hastalıklara karşı gebe kadın kendini çok iyi korumalıdır. Unutulmamalıdır ki hastalığı anne adayı ile beraber bebeği de geçirmektedir. Bu yüzden yediklerinize, içtiklerinize dikkat edin. Üst solunum yolu enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça dikkatli olun.

İlaçlar içerisindeki maddeler nedeni ile yan etkiler içeriyor. Bu da gebeliği tehdit edebilir. Bazı ilaçlar zararsız iken bazılarını gebe iken kullanmamak gerekir. Siz de mutlaka hekiminize kullandığınız ilaçları danışın. Hangisini kullanıp kullanmayacağınıza doktor karar vermelidir.

Hanımlar, unutmayın ki hassas bir dönemdesiniz ama dikkat ettiğiniz sürece gayet güzel bir netice alacağınız da bilin.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.