Gebelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer ?

Günümüzde hemen hemen tüm gebe olan bayanların şikayetleri bel ağrısı olabilmektedir. Gebelerde yaşanan bel ağrıları farklı derecelerde görülebilmektedir. Özellikle gebelikte ortaya çıkan bel ağrısı bebek ve uterus ağırlığının artmasına bağlı olarak gebeliğin son üç ayında daha çok görülmekle birlikle gebeliğin herhangi bir evresinde de çok şiddetli yaşanabilmektedir. Hatta bazen gebelikte karşılaşılan bel ağrısı günlük hayatlarını olumsuz yönde etkilediği gibi gece uykularından da edecek kadar kuvvetli olabiliyor. Çoğunlukla bu durumlarda ağrıyla uğraşmak yerine onu daha çok azaltacak şeylere yönlenmeniz daha akıllıca olacaktır. Bildiğiniz üzere ağrılara en iyi yaklaşım en baştan alınan önlemlerden geçer. Bilhassa gebeliğin yetirdiği güçlü karın kasları, iyi bir duruş şekli ve vücut mekaniğini bilerek karşılamak çok çok önemli olup ona göre davranmak gerekir.
-Gebelikte bel ağrını en aza indirgemek için kesinlikle ilk önce kilo artışlarınıza dikkat etmeniz ve sizlere önerilen kiloların üstüne çıkmamanız gerekir. Kesinlikle alacağınız fazla kilolar sadece sırtınıza büyük bir yük olur o kadar.
-Gebelikte giyeceğiniz ayakkabıların topukları çok az olması gerekir. Kesinlikle tamamen düz tabanlı veya uzun topuklu ayakkabılar tercih etmemeniz gerekir.
-Gebelikte sırt üstü yatmak yerime yan yatmak bel ağrınızın hafiflemesine ve gün geçtikçe geçmesine vesile olabilirsiniz.
-Yatacağınız yatağın çok yumuşak olmaması gerekir.
-Gebelik döneminde yerden bir şeyler almanız gereken zamanlarda mutlaka dizlerinizi bükerek çömelmeli ve almanız gerekeni aldıktan sonra da aynı şekilde doğrulmanız gerekir ki bel ağrınızın geçmesine yardımcı olabilirsiniz.
-Fazla ayakta durmamaya özen göstermeniz gerekir.
-Sandalyelere otururken yavaşça ve dikkatli bir şekilde oturmanızla birlikte bir de kesinlikle arkanızı destekleyecek bir yastık koyarak oturmanızda fayda var.
-Özellikle gebelikte yapabileceğiniz farklı egzersizlerden de faydalanarak bel ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
-Gebeliğiniz boyunca bel ağrılarınızdan kurtulmak için fırsatınızı bulduğunuz her yerde ayaklarınızı yüksek bir yere kayarak uzatmalı ve olabildiğince sık sık dinlenmeye bakın.
-Gebeliğiniz boyunca ağır işler yapmaktan ve ağır taşımaktan kaçınmanız gerekir.
– Belinizin ağrıdığı zamanlarda ılık- sıcak havlular koyarak veya hafif masajlar yaparak da ağrılarınızın dinmesine yardımcı olabilirsiniz.
-Özellikle gebelikte belinizi destekleyecek kemerlerde kullanabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.