Gebelikte Basur Hastalığı Neden Olur ?

Bildiğiniz üzere gebelikte basur hastalığına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Ancak basur hastalığının meydana gelmesinde en büyük faktör hiç kuşkusuz kronik kabızlık olduğunu söyleyebiliriz. Basur, rektum(kalın bağırsağın son kısmı) ve anüs kısmındaki toplardamarların bir farklı varis versiyonudur. Varis, toplardamar bölgesinde bulunan bölgesel ve kıvrılmalar şeklinde olan kan düzeyinin ileri seviyede yavaşlamasıyla kişinin cildine yada basur olayında mukozaya yakın toplardamarların daha çok netleşmesidir. Bu netleşmeler toplardamar grubunu dışkılaşma sırasında bilhassa kabızlık ve dışkının sert bir şekilde olmasına bağlı olarak yapılan ıkınmanın sonucunda rahatlıkla yırtılmasına neden olur ve kanar. Bundan dolayı da yapılan dışkıda kan meydana gelmesine sebep olur.
Gebelik evresinde basur şikayetlerinin artmasında en önemli bir diğer etken dışkılanma alışkanlığının değişmesi ve anne adayının beslenme şeklidir. Bu gibi değişiklerde kabızlık ve sık sık dışkıya çıkmaya neden olarak basur ve buna neden olan faktörlerin de artırmaya sebep olur. Özellikle normal doğum yapan hanımlarda yüksek derecede uygulanılan ıkınma sonucunda var olan basurun anüs dışına çıkmasına neden olarak tromboze hemoroid yani boğulmuş basur olarak adlandırılan daha çok ağrıya neden olan basurun çıkmasına neden olmaktadır. Bir- iki hafta kadar sürebilen boğulmuş basur doğum yapmış kişiye doğumdan sonra daha çok sancı verebilmektedir. Bundan dolayı da gebelik döneminde hanımların en çok dikkat etmeleri gereken önemli noktalardan bir tanesi de basur sorunudur. Gebelikte basurun oluşmasına neden olan durumlar arasında hiç şüphesiz yaşam hareketsizliği ve sürekli masa başında çalışmak zorunda kalmak gibi nedenlerde gelebiliyor. Bunlarda kabızlığı çok fazla tetiklediğinden ve kişinin kan dolaşımdaki artışın etkisi ile de basur hastalığının oluşmasına neden oluyor. Gebelikte hanımların çok fazla sinirlenmesi ve kendilerini kasmaları da basurun oluşmasına nedendir.
Kesinlikle gebelikte basur sorununu en az indirmek ve hatta sağlıklı bir doğum bir gebelik geçirmek için ilk başta bol bol su içmek şart ve olabildiğinde hareketli bir yaşam sürmek gerekir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.