Gebelik Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanır ?

Gebelik sırasında cinsel ilişkiye uzun süre ara vermek zorunda kalan çiftler için en önemli sorulardan bir tanesi de doğum sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabileceği. Bunun için öncelikle şunu belirtmeliyiz ki her kadında iyileşme süreci farklılık göstermekte bu nedenle de bazen ortalama sürenin altında yada üstünde bir zaman diliminde cinsel ilişkiye başlanabilir. Yani bu konuda en doğru cevabı verecek olan doğumu gerçekleştiren ve annenin kontrollerini yapan uzman hekim olacaktır. Fakat genel hatları ile durumu değerlendirmek gerekirse doğum sonrası her kadının vücudunun toparlanmaya ve bir iyileşme sürecine ihtiyacı vardır. Halk arasında lohusalık olarak bilinen bu süreçte yaralar kapanır, varsa dikiş yerleri iyileşir, kanama giderek daha açık bir renk alarak zamanla azalır ve sonlanır. Bu süreç ortalama 6 hafta kadar sürmektedir. Sonrasında ise doktorunuzun uygun görmesi haline cinsel hayatınıza geri dönüş yapabilirsiniz. Fakat ister normal doğum olsun ister sezaryen kanama sonlanıp, iyileşme gerçekleşmeden cinsel ilişkiye girilmemelidir.
Cinsel ilişkiye girme süresini belirleyen bir diğer önemli farktör çiftlerin kendilerini buna hazır hissetmesidir. Bazen anneler doğum sonrasında cinsellikten soğur yada canım yanacak mı korkusu yaşarlar. Bu korku neticesinde de cinsellikten uzaklaşırlar. Bazen ise babalar eşlerinin canının yanmasından korkarak ilişkiden kaçabilir yada doğumun sebep olduğu duygulanım nedeniyle cinsellikten uzaklaşabilirler. Ancak bu durum kesinlikle kalıcı değildir.
Fakat doğum sonrası cinsel ilişkilerde çiftlerin özellikle dikkat etmesi gereken bir durum söz konusudur. Bu da gebelik sonrası ilk adet kanamasından önce dahi yeniden gebe kalmak mümkün bu nedenle de ilişkiye girerken mutlaka korunmak gerekmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.