Gebelik Sırasında Kanama ya da Noktalanma

Bu makalede;

  • Hamileyken lekelenme veya noktalanma görürsem ne yapmalıyım?
  • Noktalanma, kanamadan nasıl ayırt edilir?
  • Lekelenmeye ya da kanamaya sebep olan etkenler nelerdir?

Gibi soruların cevabını bulacaksınız.

Hamileyken lekelenme veya noktalanma görürsem ne yapmalıyım?

Derhal uzman doktoru ya da ebeyi aramanız gerekmektedir. Hatta kanamanız durmuş olsa bile, aramaktan vazgeçmemelisiniz. Kanama ve  lekelenmeler küçük oranda gerçekleşse bile büyük problemlerin habercisi olabilirler. Uzman doktorunuzun bu olay sonrasında ne yapıp yapmayacağı, sizin kişisel durumunuzla alakalıdır.

Büyük ihtimalle durumunuz detaylı şekilde değerlendirilecektir. Fiziksel durumunuz, ultrason sonuçlarınız ve kan testleriniz, değerlendirme yapılırken göz önüne alınacaktır. Böylece hem sizin hem de bebeğinizin sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilecek ve eğer varsa  komplikasyonlarınızın çözülmesi için uğraş verilecektir.

Eğer yüksek oranda bir kanama görüyorsanız ve ciddi bir sancı yaşıyorken uzman doktorunuza ulaşamıyorsanız hemen bir acil servise gitmeniz gerekmektedir.

Noktalanma, Kanamadan Nasıl Ayırt Edilir?

Noktalanma, çok açık renkte ve hafiflikteki kanamadır. Adet döneminizin başlangıç ya da bitiş döneminde gördüğünüz gibidir. Rengi pembe – kırmızı ya da kahverengi olabilir. (Kurumuş kan rengindedir)

Lekelenmeye ya da Kanamaya Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Lekelenmeye ya da noktalanmaya sebep olan sebepleri bulmak her zaman kolay değildir. Aşağıda, en yaygın sebepleri sizler için listeliyoruz:

SEX

Hamilelik döneminde rahim kordonunuza her zamankinden daha fazla kan akışı sağlanır. Bu nedenle cinsel ilişkiden sonra lekelenme ya da kanama görülmesi bir ihtimaldir. Hatta rahim kordonunuzdaki polip bile, cinsel ilişkiden sonra kanamaya ya da lekelenmeye yol açabilir.

Rahim Kanseri

Rahim kanserine yakalanan insanlarda da lekelenme veya kanama meydana gelebilir. Çünkü bu durumda kordon boynuna giden kan miktarında artış görülür.

Düşük veya Dış Gebelik

Hamileliğinizin ilk üç ayında kanama ya da  lekelenme yaşıyorsanız ve aynı zamanda karın ağrısı – kramp gibi rahatsızlıklar da vücudunuzda görülüyorsa; bu işaretler düşük ya da dış gebelik işaretleri olabilir. (Dış gebelik, embriyonun rahimin dışına yerleşmesidir, genellikle embriyo, kordonlardan birine yerleşmiş olur).

Dış gebelik, hayatınızı riske sokan bir durumdur ve eğer hamileliğinizin ilk üç ayında kanama ya da lekelenme yaşıyorsanız acilen uzman doktorunuza haber vermelisiniz.

Her dört hamile kadından biri, hamileliklerinin ilk dönemlerinde kanama ve lekelenme durumu yaşamaktadır. Ve ne yazık ki bu kadınların yarısı düşük yapmaktadır. Fakat eğer ultrason sonuçlarında, hamileliğinizin 7 ile 11. Haftaları arasında bebeğinizde normal bir kalp atışı görülüyorsa, bebeğinizi doğurma şansınız %90’dan fazladır.

Enfeksiyon

Bazı durumlarda lekenmelerin asıl sebebi hamilelik değildir. Vajinal bir enfeksiyon (mesela mantar enfeksiyonu) ya da cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, rahim boynunuzun iltihaplanmasına ya da tahriş olmasına sebep olabilir. İltihaplanmış rahim boynu, cinsel ilişkiden sonra lekelenmeye ya da kanamaya meyillidir.

Plasental Problemler veya Erken Doğum

Hamileliğin 3. Ve 9. Ayları arasında kanama ya da lekelenme ciddi durumların işaretçisi olabilir. Bebeğinizi besleyen plasentaların, rahminizden koptuğunun işaretlerinden biri de, bu dönemdeki kanama ve lekelenmedir. Ayrıca, hamileliğin ileriki dönemlerinde bir düşük riskini de gösterir bu durum. Bunun dışında erken doğumun habercisi deolabilir. (Hamileliğin yaklaşık 37. Haftasında bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.)

Hatta hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bile, plasentalarla ilgili bilmediğiniz bir sıkıntıdan dolayı kanama yaşayabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, hamileliğin ilk dönemlerinde görülen kanamalar ile sonraki dönemde karşılaşacağınız sıkıntılar arasında bir bağ vardır. Kanama ne kadar fazlaysa, risk o kadar büyük demektir.

Yaklaşan Doğum

Eğer vücudunuz doğuma hazırlanırken  kordon boynunuz genişlemeye başladıysa, mukuslarınızı dışarı atmaya başlamış olabilirsiniz. Bu durum kendine özgü bir renkle   gerçekleşebilir ve bu yüzden bu olaya “kanlı gösteri” denir.

Eğer 37. Haftanıza yaklaştıysanız, mukuslarınızı dışarıya atmanız ciddi bir sorun değildir. Fakat eğer mukuslarınız kendi içinde fazlaca renk barındırıyorsa ve mukuslarla birlikte başka başka parçalar da açığa çıkıyorsa, derhal uzman doktorunuzu arayın.

Not: Eğer kan grubunuz Rh Negatif ise, hemen Rh bağışıklık globulini almanız gerekmektedir. Bebeğin babasının Rh Negatif kan grubunda olduğunu bilmediğiniz durumlarda vajinal bir kanama geçiriseniz, ya da kan akıntısının rahimden gelmediğini açıkça görürseniz bile acilen doktora başvurunuz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.