Gebelik Nefes Darlığı Yapar mı?

Bu makalemizde aşağıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız:

Hamilelik dönemimde bazen nefes darlığı çekiyorum. Bu durum normal midir?

Nefes Darlığından kurtulmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Nefes Darlığı, ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir mi?

Hamilelik dönemimde bazen nefes darlığı çekiyorum. Bu durum normal midir?

Elbette pek çok kadın hamileliğin ilerleyen dönemlerinde nefes darlığı sıkıntısı yaşayabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde böyle bir durumun farkına varmayabilirsiniz. Halbuki bu ilk dönemlerde, vücudunuzun daha fazla havaya ihtiyacı olduğundan dolayı, nefes darlığı yaşama sıklığınız daha yüksektir.

Hamileyken daha fazla oksijene ihtiyacınız oluğundan dolayı vücudunuz bu ihtiyacı karşılamak için pek çok değişikliğe kendini adapte eder. Hormonlardaki artış, özellikle de projesteron artışı, direk olarak akciğerinizi etkiler ve beyninizde solunum merkeziyle ilgilenen bölümün çalışma biçiminde değişikliğe yol açar. Aslında bir dakikada alıp verdiğiniz nefes sayısı hamilelik döneminizde çok az değişir fakat bu esnada vücudunuza giren hava miktarı önemli ölçüde artış gösterir.

Hamileliğin sonraki evrelerinde, rahminiz büyüdükçe diyaframlarınıza baskı uygulamaya başlar ve nefes alış verişiniz daha yorucu bir hale gelebilir. Özellikle de eğer bebeğinizi karnınızın daha da üst bölgesinde taşıyorsanız, ikiz – üçüz bebek bekliyorsanız ya da karnınızda aşırı miktarda amniyotik sıvı varsa, bu yüzden de nefes alıp verişiniz çok daha sıkıntılı bir hale girebilir.

Nefes darlığınızdan, doğumdan birkaç hafta önce kurtulabilirsiniz, özellikle de ilk hamileliğinizi yaşıyorsanız. Çünkü bu dönemde karnınızdaki bebek pelvislere doğru ilerleyerek orada yerleşmişir ve böylece bu da nefes alış verişiniz kolaylaşır.

Nefes Darlığından kurtulmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Hamilelikteki nefes darlığı genellikle zararsız ve normaldir. Fakat bu sıkıntıyı azaltmak için bazı önlemleri almanız önerilir. Mesela, hareket ettiğiniz zaman kendinizi çok fazla yormamalısınız. Nefes açıcılar kullanmalısınız.

Dik şekilde oturmanız sizi çok rahatlatacaktır. Omuzlarınızı kambur şekilde tutmamalısınız, özellikle de otururken pozisyonunuza dikkat etmelisiniz. Akciğerlerinizi daima çok geniş biçimde tutmalısınız böylece daha fazla nefes almasını sağlamak için ona yer açmış olacaksınız. Yatarken yüksek yastıklar kullanmanız da sizin için faydalı olacaktır.

Doğum yaptıktan sonra nefes alış verişiniz, hamilelik öncesindeki dönem gibi normale dönecektir. .

Nefes Darlığı, ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir mi?

Evet, olabilir. Örneğin, astım ya da zatürre gibi solunum rahatsızlığı yaşıyorsanız hamilelik döneminizde bu sıkıntı daha ciddi bir hal alabilir. İşte bu yüzden hamileyken grip aşısı olmanız çok önemlidir. Özellikle de grip mevsiminde.

Ayrıca hamilelik döneminde kan pıhtılaşması yaşadığınızdan dolayı akciğer embolizmi riskiniz daha yüksektir (pıhtılaşmış kanlarınızın akciğere gitmesi sonucu yaşanılan rahatsızlıktır.) Bu durum çok nadir görülse bile çok ciddi bir problemdir. Böyle bir durumda aniden nefesiniz tıkanabilir. Ayrıca çok ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Acilen bir tıbbi tedaviye ihtiyacınız var demektir.

Eğer nefes darlığı sıkıntısı varken bir yandan da aşağıda saydığımız semptomları yaşıyorsanız mutlaka bir uzman doktora başvurmalısınız:

İlerlemiş Astım rahatsızlığı,
Hızlı Soluklanma,
Nabzın hızlanması – Kalp Çarpıntısı ya da Bayılma,
Göğüs Sancısı ya da nefes alırken acı çekiyorsanız,
Yüzünüz solgun görünüyorsa ve dudaklarınızın etrafı ya da el ve ayak parmaklarınızın çevresi mavileşmişse,
Nefes almanız tutulmuş gibiyse ve yeterince oksijen alamadığınızı hissediyorsanız
Sürekli keskin şekilde öksürüyorsanız
Öksürük ile birlikte ateşlenme ya da titreme sıkıntısı çekiyorsanız
Öksürüken kan geliyorsa mutlaka uzman doktorunuza baş vurmanız gereklidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.