Gebelik Kesesi En Erken Ne Zaman Görülür

Gebelik Kesesi En Erken Ne Zaman Görülür, Gebelik Kesesinin Ultrason İle İzlenmesi, Gebelik kesem ne zaman görülür

Gebelik Kesesinin Ultrason İle İzlenmesi

Gebelik ortalama 9 ay 10 gün veya 40 hafta devam eden bir süreçtir. Görülen son adet kanamasının ilk günü bu sürenin başlangıcıdır. 40 devam eden bu süreç üçer aydan oluşan üç ayrı bölüme ayrılır. Latince “ üç ay” anlamına gelen trimester adı verilen bu bölümlerin her biri hamilelik döneminde birer dönüm noktasıdır.

Birinci trimester, bebeğinizin organ gelişiminin neredeyse tamamlandığı, bedeninizin gebeliğe uyum sağladığı dönemdir.

İkinci trimester bebeğini organlarının tamamlandığı ve gelişiminin hızlı olduğu bir dönemdir.

Üçüncü trimester ise bebeğin akciğerlerinin olgunlaştığı ve sizin de fiziksel ve ruhsal olarak doğuma hazırlandığınız son dönemdir.

Gebelik kesesi en erken ne zaman görülür?

Her gebelik ve gelişmekte olan her fetüs kendine özgüdür. Anne adayları kan ile yapılan gebelik testi sonrası gebelik kesesini de ultrasonla görmeyi sabırsızlıkla beklerler. Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez. Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için gebeliğin 4,5 ile 5 haftalık olması gerekir. Gebelik büyüdükçe kandaki gebelik hormonu B-HCG seviyesi giderek artar. Bu artış kanda B-HCG düzeyinin 1500 e ulaştığında yani gebelik 4,5 haftalık olduğunda transvajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir.

Anne adayları tarafından en çok sorulan sorular arasında yer alan, gebelik kesesi en erken ne zaman görülür sorusunun yanıtı, vajinal ultrasonografide son görülen adetin 3-4 gün gecikmesi sonrası görülebilir olmalıdır. Bu aşamada kesenin çapı yalnızca 2-4 mm kadardır. Abdominal yani karından yapılan, İncelemede gebelik kesesi ortalama olarak 5 milimetredir ve adet gecikmesi bir haftayı bulduğunda gözlenir.

Gebelik kesesi en erken ne zaman görülür?

Ultrasografide rahim içine yerleşmiş bir gebelik kesesinin tespit edilmesi ile gebelik tanısı kesinleşir.

Gebelik kesesi, içinde embriyonun gelişmeye başladığı amniyos sıvısı ile kaplı bir yapıdır.

Gebelik kesesinin gözlemlenmiş olması dış gebelik olasılığını ortadan kaldırır.

Gebelik kesesi yuvarlaktır ve etrafı parlak beyaz görünümlü rahim iç tabakası ile çevrilidir.

Gebelik kesesinin çapı ortalama günde bir milimetre büyür. Gebelik haftasını hesaplamak için gebelik kesesinin çapına 30 ekleyip 7 ye bölmek yeterlidir. Bu hesaplama genellikle 8. Haftaya kadar doğru sonuç verir.

Gebelik kesesi gözlendikten kısa bir süre sonra yolk kesesini de gözlemlemek mümkündür. Yolk kesesi erken gebelik yapısıdır ve işlevi net olarak aydınlatılamamıştır. Genellikle 8,5 haftadan sonra bebeğin içinde büyüdüğü gebelik kesesi büyüdükçe, yolk kesesi gebelik kesesi ile kordon boşluğu arasına sıkışarak ortadan kalkmaya başlar.

Embriyo, uzunluğu 2-3 milimetre iken yani gebeliğin 5. haftasında vajinal ultrasografik muayenede görülür. Embriyonun uzunluğu 6. Haftada, 5 milimetre, yedinci haftada ise on milimetreye ulaşır.

Bebeğin kalp atışları ise yaklaşık altıncı gebelik haftasından itibaren vajinal ultrason muayenesinde, yedinci gebelik haftasından itibaren ise abdominal (karın üstü) ultrasonografik muayene ile izlenebilir.

Gebelik kesesi rahim boşluğu içinde yer alan koryon tabakasının yarattığı boşluk içinde bulunur. Gebeliğin yedinci haftasından sonra boşluk armut gibi bir şekil alarak seçilebilir bir hale gelir. Bu aşamada, embriyonun içinde büyüdüğü ve amniyon boşluğu adını alan gebelik kesesi yuvarlaktır.

Gebelik haftası ilerledikçe bebeğe ait yapılar ve gelişimi ultrason ile rahatça gözlenir hale gelir. İlk haftalarda bebeğin beyin dokusu, kafatası içinde sanki bir boşluk varmış gibi görülürken, 10 ile 12. Haftalardan sonra bebeğin beyin içindeki yapıları çok net seçilmeye başlar. 13. Haftadan itibaren ise organların büyük bir kısmını görüp incelemek mümkündür.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.