Fıtık Nedenleri Nelerdir ?

Fıtık, baş ağrılarından sonra en çok yaşanılan sağlık sorunudur, fıtık kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiler kişide şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur. Bel fıtığın oluşmasına eden olan bazı olaylar vardır. Bunlar en önemlileri aşağıda liste halinde sıraladık.
Bilinçsizce yapılan ani hareket sonucu oluşabilir. Kişi farkında olmadan kendine zarar vermiş olur
Ağır yük kaldırılması sonucu beline yüklenmeden oluşan sorunlardan dolayı oluşabilir
Yapılan bazı sporların kişinin vücut ağırlığını aşması ve ya kendini kişi zorlamasına neden olabilir
Yaştan dolayı oluşan fıtıklar vardır, yaş ilerledikçe oluşabilir
Kilolu kişiler de fıtık en çok oluşmakta vücut yani iskelet sistemi ağırlığı kaldıramadığın da bele yüklenir orda fıtık oluşur.
Hamileliliği sürecide oluşan fıtıklar oluşabilir bu annenin yatma şekline, uzun süre ayakta durma, ağır işlerde çalışma, stres gibi nedenlerden dolayı anne adayında fıtık oluşabilir
Kişinin uzun süre hareketsiz kalması örneğin masa başında çalışan kişilerde oluşan bir durumdur.
Bel fıtığı oldukça önemli bir sağlık sorunudur belirtileri ise
Bacaklardan başlayan bele kadar uzanan ağrılardır başlangıç kişi kendini yorgun, halsiz, sürekli ağrılarla yaşar, ayakta duramaz hemen oturma ve uzanmayı ister. Hareket kabiliyeti azalır, kendini mutsuz işe yaramaz hisseder ileri ki aşamaları ise tuvalette çıkarken zorlanma, idrar kaçırma, ayakta duramama, kısa mesafelerde bile yürüme gücünü kaybetme, cinsel bozukluklar, felce kadar götürebilen bir hastalıktır. Fıtık oldukça önemli bir hastalıktır belirtileri başlar başlamaz tedaviye geçin geç kalmayın geç kaldığınızda tedavi süreciniz uzar ve sağlığınız bozulur.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.