Evinizi Bebekler İçin Güvenli Hale Getirmenin Temel Kuralları

Anne babanın evlerini çocuklar için güvenli hale getirmek için ortamı bebeğin gözünde bakmaları gerekir. Yani onlarda bebekler gibi emekleyerek tehlikeli alanların neler olduğunu ve bu tehlikeleri ortadan kaldırmalıdırlar. Bebekler için evdeki tehlikeler emekleme başlayınca başlar. Çünkü bebekler bu dönemde hareket ettiklerinden dolayı evde istemeyen kazalara sebebiyet verebilir.  Evlerimizin çocuklarımız için daha güvenli hale gerektirmeniz için püf noktaları .

1)Açılabilir kapaklı mutfak ve banyo lavabolarının olduğu yerlere temizlik malzemelerini ve diğer tehlikeli eşyalarınızı ortadan kaldırmalı ya da bebeklerin ulaşmadığı yerlere saklayınız.

2)Evinizde doğal olarak yayılan duman ve karbondioksit gazına karşı önlemlerinizi almalısınız. Sigara olan ortamlara bebeğinizi koymayın.

3)Perde  , elektrik kabloları gibi boğulmalara neden olan araç ve gereçlerin bebeğinizin elinin yetişmediği şekilde asın.

4)Elektrik çarpmalarına karşı prizlerin açma kapaklı prizler taktırmanızı öneririz.

5)Yanık ve haşlanmalara karşı bebek korumalı ocaklar tercih edin. Banyo musluğunun etrafını havlu ile kapatarak bebeğinizin sıcak su musluğuna dokunmasını böylelikle engelleyebilirsiniz.

6)Kırılabilecek eşyaların ya da yutulma tehlikesi olan küçük eşyaları ortadan kaldırarak böylelikle çocuğunuzun sağlığını da koruyabilirsiniz.

7)Mikropların cam yüzeyleri sert köşeleri kenar koruyucular ile kaplayın.

8)Çay ve kahve gibi Sıçak içecekleri bebeğinizden uzak tutunuz. Bebekler bu dönemlerde çok meraklı olduklar için haşlama riski fazla olabiliyor.

9)Çekmece ve dolaplarımızı çocuk kilit taktırarak bebeğiniz için güvenli hale getirebilirsiniz.

10)Bebeğiniz odadayken pencereleri açmayın. Çünkü bir şeylerin üstüne çıkarak pencereye ulaşabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.