Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Var Mıdır ?

Günümüzde cinsel ilişki yaşayan çiftler, eski zamana göre oldukça bilinçli. Yani, istenmeyen bir gebeliğin oluşmasına karşın gerekli tedbirleri almaktalar. Hem günümüzde ki bilinçlenme, hem de bilimin gelişmesiyle, bu tedbirleri almak oldukça kolaylaştı. İstenmeyen bir gebeliğin, ne tür sonuçlar doğurduğunu çok iyi biliyoruz. Özellikle de kadın da kapanamaz yaralar açıyor, psikolojik baskı da cabası. Bu durum da ne yazık ki ilişkiden alınan hazzı azaltıyor. Çiftler arasında uyuşmazlık ve bir uçurum meydana geliyor. Bu durumda ne yazık ki ilişkilerin ve evliliklerin bitmesine neden oluyor. Dolayısı ile, çiftler, gebeliğin önlenmesi için ciddi tedbirler alabilseler, ne bu denli sorun yaşarlar, ne de yaşayacakları hazdan ödün vermiş olabilirler. Üreticilerde, bu şekilde düşünmüşler ve gebeliği önleyici ve ilişki kalitesini artırıcı bir çok ürün geliştirmişlerdir. Ertesin gün hapı, prezervatif, doğum kontrol hapı bunlarda bir kaçıdır. Gebe kalma olasılığını en aza indirmek için de ilken yöntemi bırakıp daha profesyonel yöntemlere yönelmelisiniz.
Ertesi gün hapını inceleyecek olursak, herkesin bildiği doğum kontrol hapından oldukça farklıdır. Doğum kontrol hapı tam etkili bir gebelik önleyici hap iken, ertesi gün hapı sadece acil durumlarda kullanılan ve ayda sadece bir kaç kez kullanılabilinen haplardandır. Acil durumdan kasıt; prezervatif yırtılması, diyafram kayması, eşinizin geri çekilme yöntemi kullanması, doğum kontrol hapı alımı unutulması gibi durumlardır. Eğer böyle bir durum ile karşılaştı iseniz. İlişki sonrasında ertesi gün hapını kullanabilirsiniz. Ertesi gün hapı, ilişki sonrası oluşabilecek olan gebeliği önlemeye yarayan ve rahim iç tabakasını muhtemel bir hamileliğe elverişsiz hale getiren bir ilaçtır. Ertesi gün hapını, ilişki sonrasında ki 72 saat içerisinde almanız gerekmektedir.
Özellikle bu tarz gebelik önleyici hapların bir çok yan etkisinin olduğu halk tarafından bilinir, oysa ki kullanım talimatına uygun bir şekilde kullanıldığında, ertesi gün hapının hiç bir yan etkisi yoktur. Ancak her ilişkiden sonra ilaç alındığı düşünülecek olursa, bir ay içerisinde vücuda girecek olan hapa nazaran hormonların artacağından, gerginliğe sebebiyet verebilir. Bu nedenle de ayda en fazla bir kere kullanmalısınız. Bununla beraber, bazı kadınlarda, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, göğüste gerilme gibi yan etkileri de görülmüş bulunmaktadır. Aynı zamanda, adet başlangıcında ve bitiminde düzensizlikler, adet miktarında da artma ve azalmalar görülebilir. Ancak bu sorunlar sadece, hapın kullanıldığı döneme rastlamaktadır. Hap kullanımı sonlandıktan sonra, vücut eski düzenine geri dönecektir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.