Ertesi Güm Hapı Nedir / Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı kesinlikle bir DOĞUM KONTROL HAPI DEĞİLDİR ve sadece acil durumlarda alınması gereken bir haptır.

ACİL DURUMLAR HANGİLERİ :

-Tecavüz

-Doğum kontrol ilaçın alınmamış olması

-Prezervatifin cinsel ilişki sırasında yırtılması, delik olması veya kayması

-Rahim içi araçın ( spiral vs. ) cinsel ilişki esnasında kayması veya çıkması

Bu gibi durumlarda istenmeyen gebeliği önlemek için 72 saat içerisinde ERTESİ GÜN HAPI alınark önlem alınmış olunur. Uzmanlar her ne kadar 72 saat denilse de 12 saat içerisinde alınması daha etkili olduğunu belirtiyorlar.

KESİN OLARAK 72 SAATTEN SONRA DA GEBELİĞİ ÖNLER Mİ :

Ertesi gün hapı ne kadar erken kullanılırsa ( tercihen 12 saat içerisinde ) o kadar çabuk etki eder. Ertesi gün hapının gebelikten koruması hapının en erken zaman içerisinde alınmasıyla ilişkilidir. Yani hapın alınma süresi ne kadar uzarsa etkisi de o kadar azalır.

Ertesi gün hapının  gebeliği %85 oranında önlediği ülkemizde yapılan çalışmalarda kesinleşmiştir. Lakin bu kesinlik

ilaçın doğru kullanılmasıyla ilgilidir.

ERTESİ GÜN HAPI NASIL KULLANILIR :

Ertesi gün hapına ihtiyac duyulduğunda en kısa sürede ( en geç 72 saat içerisinde ) alınmalı. Kutunun içindeki 2 tableti bol miktard su ile aynı anda yutmalı, şayet ilaç alımından sonra kusma veya ishal gibi bir durum oluşursa ertesi gün hapı tekrar alınmalı.

Hekimler özellikle bu konuda uyarıyor ve ERTESİ GÜN HAPInın sadece ayda bir kez kullanılması gerektiğini vurguluyorlar. Çünkü ERTESİ GÜN HAPI’da diğer doğum kontrol haplarına oranla daha yüksek hormon içeriyor. Ayda birden fazla ERTESİ GÜN HAPI kullanımı adet düzensizliğine yol açabilmektedir. Şayet ki süreklilik için bir korunmaya ihtiyaç duyuluyorsa bu konuyla ilgili mutlak olarak aile hekiminize veya doktorunuz ile konuşmalısınız ve diğer doğum kontrollerini değerlendirmelisiniz.

ERTESİ GÜN HAPIN YAN ETKLERİ :

Kurdeşen, nefes alma zorluğu, dil – dudak ve boğaz şişliği gibi ciddi yan etkilerinden biri bile sizde görülürse hemen en yakın sağlık kurumuna başvurunuz.

baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, karın ağrısı ve  memede hassasiyet daha hafif yan etkileridir. bunlardan biri sizde olursa durumu mutlaka doktorunuza bildirin ve doktorunuzun talimatı doğrultusunda ilaça devam edin/ bırakın.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.