Erken Hamilelik Belirtileri

Her kadının hayalidir anne olabilmek. Anne olabilmek günümüz şartlarında zorlaşsa da yumurtlama günlerine dikkat ederek kolaylaştırılabilir. Düzenli adet görüyorsanız önceki adetinizden sonraki 10 – 15 gün düzenli, gün aşırı ilişkiyle gebelik oluşturulabilir.

Hamileliğin en önemli belirtisi regl gecikmesidir. Her regl gecikmesi hamileliğe işaret etmeyeceği gibi her regl gördüğünüzde hamile değilim diyemezsiniz. Kişiden kişiye hatta aynı kişini hamileliğinde bile farklılıklar görülmektedir. Regl dönemini beklemeden hamile olup olmadığınızı kan testiyle anlayabilirsiniz. İdrar tahlili veya test aparatları bu dönemlerde uygun değildir. Regl gecikmesinden 1 hafta sonra idrar tahlili yaptırabilirsiniz daha erken dönemde belli olmaz. Regl öncesi hamilelik belirtileri nelerdir, bahsetmeden önce genellikle regl gecikmesine kadar çok fazla belirti olmaz ya da regl belirtileri gibi ortaya çıkabilir. Çünkü daha gebelik oluşma aşamasındadır. Regl geciktiğinde yaklaşık bir, bir buçuk aylık hamile olunduğundan o zaman belirtiler kendini daha fazla göstermektedir.

Regl öncesi hamilelik belirtileri nelerdir:

• Göğüslerde ağrı ve şişkinlik; göğüsler oldukça şişmiş ve daha önceki aylardan daha ağrılı olabilir. Uçlarında daha fazla hassasiyet ve sızı hissedilebilir. İlerleyen dönemlerde genellikle görülse de bazen erken dönemde de uçlarda renk değişimi gözlenebilir.

• Gebeliği hissetmek; önsezileri yüksek kadınlar hamileliğini hissedebilmektedir. İçinde bir canlının oluşmaya başladığını hissetmek bazen hamile kalma fikrine çok fazla yoğunlaşmaktan da olabilmektedir. Bu dönemlerde stresden uzak durmak ve akışına bırakmak en iyisi olacaktır.

• Yorgunluk hissetmek; gebeliğin ilk oluşma zamanlarında görülebilecek belirtilerdendir yorgunluk hissi. Yataktan çıkmak istememek, sürekli uyuma isteği, kendini halsiz hissetmek gibi belirtiler olabilir. Bu belirtiler gebeliğin ilerleyen aylarında da görülecektir.

• Mide bulantısı; genellikle ilk aylarda ortaya çıksa da daha önceden de görüldüğü olmuştur. Özellikle sabah kalkıldığında başlayan bulantı hissi bazı kadınlarda tüm gün sürebilmektedir. İlk üç ay sıklıkla görülen mide bulantıları ve kusmalar en belirgin hamilelik belirtilerindendir.

• Baş dönmesi; baş dönmesi hafif ataklar şeklinde olabildiği gibi bayılmalara varacak kadar şiddetli de olabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde tansiyon düşüklüğünden kaynaklanan baş dönmeleri ilerleyen aylarda geçmektedir.

• Koku almada hassasiyet; kokulara karşı hassasiyet ilk dönemlerde görülen özelliklerdedir. Her kokuyu rahatlıkla duyabilir, zaman zaman rahatsız edici boyutlara varabilir. Duyulan koku mide bulantısına hatta kusmalara sebep olabilir.

• Sık tuvalete çıkma isteği; hamileliğin ilk dönemlerinde görülmeye başlar ve sonuna kadar devam eder.

• Kasıklarda kramp; kasık bölgesinde sıklıkla kramplar hissedilir. Regl öncesi dönemde de görülen kramplar bu sefer batma şeklinde ya da tek taraftan gelen kramplar şeklinde görülür. Belde ve karında ağrılar artmıştır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.