Erken Doğum Önlenebilir Mi ?

Doğum 38 ila 40 haftalarını kapsayan bir süreçtir. Tıpta bir doğuma erken doğum demek için doğum sürecinin 37 haftadan önce sancılarla başlayarak rahim ağzının açılması ile devam ediyor olması gerekir. Doğumların yaklaşık %8-10 u erken doğum olarak gerçekleşmektedir.
Erken doğumun gerçekleşme nedeni henüz tam olarak bilinmese de enfeksiyonlar, myom, rahim anomalileri, gebelik öncesi düşük kilo, sigara kullanımı, düşük sosyoekonomik düzey, anne adayının ya çok genç ya da çok yaşlı olması erken doğum riskini artırdığı bilinmektedir.
Erken doğumu önlemek mümkün olmaz ise de bebeğiniz oldukça erken dünyaya merhaba demiş olacaktır. 24-27 haftalar arasında ki bebeklerin yaşama şansı diğer bebeklere nazaran yüksektir. Ancak birkaç sağlık problemine neden olabilir. Prematüre bebeklerde düşük doğum ağırlığı, nefes alma ve sindirim problemleri, gelişimini tamamlamış organlar yanında gelişme problemleri ve öğrenmede güçlük te gelişebilir.
Erken doğum tehdidinin belirtilerine bakılacak olursa rahim ağzını açacak şekilde ve süreklilikte hissedilen kasılmaların varlığıdır. Ancak her kasılma ağrı şeklinde hissedilmeyebilir. Bu kasılmalar adet sancısı gibi kasıklarda ve belde de hissedilebilir. Gebe karnında şişme hissedebilir. Bazen yalancı doğum ağrıları ile karıştırılabilir. Su gibi vajinal akıntı da erken doğumun diğer belirtileri arasındadır.
Erken doğumun önlenebilmesi hususunda garanti bir yol her ne kadar olmasa da gebeliğin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için birçok yol vardır. Bu yollardan en önemlisi doktor kontrollerinizi aksatmamanızdır. Diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklarınızı doktorunuza söylemeniz hastalıklarınızı kontrol altında tutarak bebeğin daha sağlıklı bir şekilde doğması için ortam hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenip stresten uzak durmanız doğum için artı puan olarak size yansıyacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.