Erken Doğum Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Anne olarak üstelik bir prematüre annesi olarak hayatınızın en güzel sayılı günlerinden biri gebelik sürecidir. İçinizde size ait bir parçanın olmasını bilmek anlatılamayacak bir duygudur. İlk kıpırdaması ilk tekme atması size sunulan en büyük heyecanlardandır. Bugün sizlere erken doğumu ve nedenlerini açıklayacağım.

Normal bir gebelik sürecinde 36 ay ve öncesi gerçekleşen doğum türüne erken doğum bir diğer adıyla preterm doğum deriz. Bu süre geriledikçe bebeğiniz bazı aşamaları tamamlamamış olabilir. Özellikle bebekler akciğer gelişimini geç tamamladığı için de bebeğiniz yoğun bakım ünitesinde küvese konulabilir. Bu yüzden gebelik süresince duygusal, ruhsal, bedensel olarak kendinize olduğundan daha iyi bakmanız ya da bakılmanız önerilir.

Erken doğumun başlı başına nedenleri kendi kendine gerçekleşebilir. Hatta günümüzde erken doğum yapan bayanların sayısı %8 kadar artmış bulunuyor. Bunun dışında doktor tarafından bir tehlike arz edildiği fark edilirse de suni sancı ile sezeryana alınabilirsiniz. Suyunken zamanda gelmesi farklı faktörleri ortaya çıkarabileceği gibi rahimi de açar bu yüzden siz veya bebeğiniz enfeksiyon kapabilirsiniz. Bu yüzden gebelik sürecince iyi bir araştırma ve gözetim altında olarak bu tür risklere karşı korunmalısınız. Gebelik sürecince özellikle kış ayında soğuk almamaya özen göstermeliyiz ki enfeksiyon kapmayalım. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları erken doğumun başlı nedenlerindendir. Düşük yapma tehlikesini önceden geçiren anne adayları da erken doğum yapabilir. Özellikle daha önceki doğumlarından birinde erken doğum yapan anne adayı için bu durum bu gebeliğinde erken doğum yapma olasılığı %20 %40 olarak etkiler. Bunların dışında anne adayında doğuştan veya sonradan gelen rahim eğriliği veya rahim hastalığı gibi rahatsızlıklar var ise de gebelik risk altında olabilir. Anne adayı gebelik süresince sigara, alkol, kafeinli içecekler tüketiyor veya o ortamlarda bulunuyor ise bunlarda erken doğumu meydana getirir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.