Ergen Obezitesi Nedir?

Başta bilgisayar olmak üzere cep telefonu ve tablet gibi teknolojik cihazların gençler için daha etkileyici ve cezp edici bir hal alması sebebiyle gençlerde hareket etme isteği gün geçtikçe azalmıştır. Bunlara ek olarak “Fastfood” adı verilen hazır yiyeceklerin hem çeşit hem de tüketim açısından artış göstermesiyle gençler bundan 10 yıl öncesine göre daha kilolu ve daha çok yemeğe meyilli. Tüm bunlar düşünüldüğünde ergen obezistesinin tanımı yapılacak olursa, ergenlik döneminde bireylerin sağlıksız belenme alışkanlıklarına ek olarak daha az hareket ederek kilo alması ve daha çok yemek yeme ihtiyacı hissetmesi diyebiliriz.

Ergen obezitesinin başlangıcında en önemli farktör kuşkusuz bireyin ailesinin yemek yeme alışkanlığıdır. Eğer aile içinde belli bir yemek kültürü ve alışkanlıkları oluşmamışsa birey günün herhangi bir saatinde herhangi bir şey yeme isteği duyabilir. Unutulmamalıdır ki obezitenin başlangıç unsurlarından bir tanesi düzensiz yemek yeme alışkanlığıdır Dolayısıyla bir ergenin obez olup olmaması kendisi kadar ailesine de bağlı bir durumdur. Eğer aile içinde fast food besinleri fazla tüketilmiyorsa ve yemek yemek için pek değişmeyen bir yemek saati varsa hem aile içindeki ergen için hem de diğer bireyler için obezite riski azalmış olmaktadır.

Genel olarak ergen obezitesinden bahsettikten sonra biraz da bu sorundan kurtulmak için ebeveynler neler yapmalı maddeler halinde ele alalım:

-Evinize paket fastfood siparişleri vermemeye özen gösterin. Zira bu besinlerin içindeki katkı maddelerinden dolayı bu sizde ve çocuğunuzda bir süre sonra alışkanlık yapacaktır. Evinize kadar hazır yemek gelmesi her ne kadar rahat görünse de ileride büyük sıkıntılara neden olabilir.

-Çocuğunuzu elinizden geldiğince hareketli kılın. Evde durduğu zamanlarda bilgisayar ve televizyon gibi onu sabitleyecek etmenlere karşı zaman kontrolü uygulayın.

-Çocuğunuzu en çok ilgi duyduğu bir spor alanına mutlaka yönlendirin. Eğer spora karşı herhangi bir ilgisi yoksa bunu kazanmak için arkadaşlarından yardım alın. Çünkü bir süre sonra sizin sözünüzden çok arkadaşlarının etkisi olacaktır.

 

Etiketler: ergen obezesitesi nedir, çocuklarda şişmanlık,ergenlerde şişmanlık

Açıklama: Ergen obezitesi nedir ve nasıl önlenir bilgi verici bir yazı.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.