Epilepsi ve Hamilelik

Epilepsi ve Hamilelik

Epilepsi kronik bir hastalıktır. Sürekli tekrarlanan ve önceden tahmin edilemeyen nöbetler şeklinde gerçekleşir. Bu nöbetler genelde geçicidir.  Epilepsi nöbetleri, psikolojik rahatsızlıktan kaynaklanan bir fonksiyon bozukluğudur. Beyinlerdeki nöronların haddinden fazla elektriği deşarj etmesinden kaynaklanır.

Epilepsi hastalığı kronik bir rahatsızlık olduğu için hamile kadınlar epilepsi konusunda bilgi sahibi olmak isterler. Ve şu soruyu kendilerine sorarlar: Hamileliğimde epilepsi hastalığım bebeğimde nasıl bir etki bırakacaktır?

Hamilelikte Epilepsinin Belirtileri Nelerdir?

Ne yazık ki epilepsinin bazı belirtileriyle hamileliğin kendi belirtileri, birbirine benzerler. Aşağıda, epilepsinin bazı belirtilerini sizler için hazırladık:

 • Baş ağrısı
 • İnsanın ruh halinde ve enerji seviyesinde meydana gelen değişiklikler
 • Bayılmalar
 • Kafa Karışıklığı
 • Hafıza Kaybı
 • Baş Dönmesi

Epilepsi Hastalığım, Ben Hamileyken Farklı Bir Hale Bürünecek Mi?

Uluslar arası Nörolojik Hastalıklar Enstitüsü, Birleşmiş Milletler’deki her 100 kişiden birinin epilepsi rahatsızlığı yaşadığını belirtiyor. Ve araştırmalara göre Epilepsi hastası kadınların yaklaşık %40’ı, hamilelik boyunca daha fazla nöbet geçirmektedir.  Bunun sebebi ise epilepsi ilaçlarıdır. Bu ilaçlar hamilelikte vücudun daha farklı çalışmasına sebep  olur ve sonuçta uzman doktorunuz, bazı ilaçları değiştirmek zorunda kalır.

Hamileliğimde, Epilepsi Bebeğimi Etkiler Mi?

Geçirdiğiniz epilepsi nöbetlerinin boyutu farklı derecede komplikasyonlara sebep olur. Eğer siz kısmi ya da yok denecek kadar az bir epilepsi nöbeti geçiriyorsanız, bunun bebeğinize etkisi en az düzeyde olacaktır. Nöbetin boyutu büyüdükçe, bebeğinize olan etkisi de artacaktır. Hatta anneye bile zarar verecek boyutlara ulaşabilir.

Bir tonik – klonik nöbet esnasında nefesinizde kesilmeler meydana gelir. Aslında bu nefes darlığı anneyi çok az etkiler. Fakat bu olay bebeğinizde bir oksijen eksikliğine yol açabilir. Bununla birlikte, klonik nöbetiniz bittikten sonra bebeğinizin kalp atışı yarım saat boyunca yavaş kalabilir. Hatta bu türden bir nöbet, bebeğinizde travmalara bile yol açabilir. Tonik klonik nöbetler en büyük riski  hamileliğinizin son üç ayında oluştururlar. Çünkü bu dönemde bebeğinizin beyni gelişmektedir ve daha fazla oksijene ihtiyacı vardır.

Hamillelik Boyunca Epilepsinin Riskleri Nelerdir?

Eğer hamileliğiniz sırasında Epilepsi nöbetleri geçirirseniz, hem sizi hem de bebeğinizi etkileyen pek çok durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Kalp hızının yavaşlaması
 • Nöbet sırasında yaralanma
 • Rahim plesentanının zamanında önce ayrılması
 • Nöbet sırasındaki travmaya bağlı olarak gerçekleşen olası düşük riski
 • Erken doğum
 • Prematüre bebek

HAMİLELİK SIRASINDA KULLANDIĞINIZ ANTİKONVULSANT İLAÇLAR

 (Epilepsi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar)

Epilepsi hastası annelerin en büyük sıkıntısı, kullandıkları ilaçların bebeklerini etkileme olasılığıdır. Epilepsi hastası annelerin, kusurlu bebek doğurma oranları yaklaşık %4 ile 6 arasında değişmektedir. Bu kusurlardan bazıları, kısa parmaklı ya da kısa tırnaklı bebeklerin dünyaya gelmesidir. Ki büyük ihtimalle bebeğiniz geliştikçe bu tür kusurları da gidecektir.

Bununla birlikte, önemli derecede doğum kusurları da olabilmektedir. Bunlardan bazıları; yarık dudaklı, sinirsel kusuru olan ya da kalp atışı normal olmayan bebeklerdir. Bu yüzden, kullandığınız ilaçlara hamileliğiniz boyunca devam edip etmemek için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Belki de doktorunuz sizden ilaçlarınızı değiştirmenizi isteyecektir. Veya, dozajını düşürecektir. Ancak, hiçbir koşul altında, doktorunuza danışmadan ilaçları bırakmamalısınız ya da kendi başınıza dozunu azaltmamalısınız.

İhtiyati Tedbirler

Eğer epilepsi hastası iseniz ve hamileliğinizi olabildiğince sağlıklı geçirmek istiyorsanız atmanız gereken bazı adımlar vardır. Daha önceden bir fikir almak amacıyla, hamile kalmadan önce bir doktora danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz tedavi geçmişinize bakarak ve kullandığınız ilaçları kontrol ederek, bu ilaçları değiştirmenizin gerekip gerekmediğini anlayacaktır. İlaçlarınızı kullanırken, folik asit almak konusunu doktorunuzla görüşmelisiniz. Çünkü hamileliğiniz süresince ve/veya daha öncesinde folik asit almak, bebeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilir. Kullandığınız epilepsi ilaçları vücudunuzun ürettiği folik aside karşı savaşarak onların seviyesini düşürebilir ve folik asit eksikliği, sizin ve bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilir. Bu durumdan kurtulmak için dışarıdan folik asit almaya ihtiyaç duyarsınız. Araştırmalar göstermiştir ki, hamileliğinizin ilk üç ayında dışarıdan folik asit almak, spinal bifida riskini oldukça azaltmaktadır. Fakat unutulmaması gerekir ki, bu asidi kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Çünkü folik asitler, kullandığınız epilepsi ilaçlarıyla bir etkileşime girerek onların gücünü kırabilir ve sonuçta geçireceğiniz epilepsi nöbetlerinizin sayısı ve süresi artabilir.

Doğumdan Sonra Ne Yapmalı?

Hamilelik süresinde ve doğum zamanında verilen emekler vücudunuzda muazzam bir şekilde strese yol açabilir ve bu stres hem sağlığınızı hem de annelik yeterliğinizi etkileyebilir. Araştırmalar göstermiştir ki, doğumdan sonraki ilk iki günde epillepsi hastası annelerin nöbet geçirme riski çok daha fazladır.

Bunun başlıca sebepleri şunlardır:

 • Uyuku eksikliği
 • Stres
 • Fiziksel Sancılar
 • Yetersiz ilaç kullanımı
 • Aşırı soluklanma

Annelerin dinlenmesi stresten uzak kalması ve ilaçlarını doktorun söylediği şekilde alması önemlidir. Ayrıca, aile üyelerinden ve arkadaşlarından yardım alması ve doğum sonrası gerekli olan ihtiyaçlarının giderilmesi de, annenin stresini azaltan faktörlerdir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.