Emzirme Hakkında Her Annenin Bilmesi Gerekenler

Young mother holding her newborn child. Mom nursing baby. Woman and new born boy relax in a white bedroom with rocking chair and blue crib. Nursery interior. Mother breast feeding baby. Family at home

Bebeğine kavuşmak için gün sayan bir anne adayının en çok merak ettiği konulardan biri hiç kuşkusuz emzirmedir. Anne adayları için heyecan verici olan emzirme konusu bir o kadar da bilinmezlerle dolu olduğundan dolayı emzirme hakkından siz anne adaylarını aydınlatacak olan yazımızdan faydalanabilirsiniz

* Emzirme başlangıçta sizler için zor bir dönem olabilir. Ama doğumdan sonra mümkün oldukça çok erken, özellikle ilk bir saat içerisinde başlanmalıdır.

*Bebeğinizin acıktığını yaptığı hareketlerle fark edebilirsiniz. Bu hareketler gerilme ve kıvranma gibi hareketlerle birlikte dudak ve emme hareketleri de yapacaktır. Bunların ardından çırpınma ve ağlaması başlayacağından dolayı bebeğinizin acıktığını fark edebilirsiniz.

*Anne adayları bebeklerini emzirdikleri dönemde beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerek. Çünkü anne tarafından alınan besinlerin büyük bir kısmı süte geçmektedir.

*Bebeğinizi emzirirken memedeki sütü tamamen bitirinceye kadar emmesine izin veriniz eğer bebeğiniz hala doymadıysa ağlıyorsa diğer memenizi vermenizde fayda var. Ayrıca da bir sonraki emzirme zamanında son emzirdiğiniz memeden başlanmalısınız.

*Bebeğinizi emzirirken memelerden eşit miktarda vermeye çalışınız. Çünkü memelerden birinin daha az emilmesi, o memenin süt üretimini azaltarak süt üretimini de sonunda durdurur.

*Emziren anne adayları protein ihtiyaçlarını karşılamak için tavuk, et, kuru baklagiller veya balık gini bol protein deposu olan yiyecekleri her öğün yemeğe dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca da bol bol meyve ve sebze tüketimine özen gösterilmesi de gerek.

*Emziren anne adayları günlük en az iki litre su içmeleri gerek.

*Emziren anne, meme başlarında çatlak oluşmaması için her emzirmeden sonra meme uçlarına bir, iki damla kendi sütlerinden sürmelerini öneririz.

*Emziren anneler gaz yapan yiyeceklerden de uzak durmalarını öneririz. Örneğin; süt anne adaylarında çok gaz yaptığından dolayı bunun yerine yoğurt yenmesi daha uygun görülür.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.