Emzirirken Kafein Tüketimine Dikkat

Anne sütü bebekler için en önemli besindir. Annenin emzirme döneminde beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Çünkü annenin yediği besinlerin bir kısmı anne sütü yoluyla bebeğe geçer.

Özellikle annelerin bebeği emzirmeye başlamadan ve ya emzirme sırasında kafeinli yiyecek ve içecekler tüketmeleri süt sayesinde bebeğe geçer. Özellikle bebek süt emdikten sonra uyuduğunda sütten bulaşan kafeinde dolayı bebekte reflü oluşumu ortaya çıkabilir. Kahve ve çay gibi kafein içerikli besinlerle beraber çikolata tüketildiği zaman sütte kafein tüketimi artacağı için bebeğiniz bundan rahatsızlanabilir. Patlıcan ve bakla gibi kafein oranı yüksek olan gıdaları tüketirken dikkatli olmanız gerekir. Yemeklerde tükettiğiniz kafeinin süt yardımıyla bebeğe bulaşması bebekte başta mide olmak üzere birçok organına zara verebilir. Kafein kemiklerin hassaslaşmasına neden olduğu için bebeklerin kemiklerinin kırılmasına neden olabilir. Bütün bunların yanı sıra çikolatalı içecekler kafein oranı yüksek olan içecekler tüketmemelisiniz. Kakaolu gıdalarda da kafein olduğu için tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Anne sütünü artırmak için tatlı yiyecekler yönelir ama çoğu zaman yanlış bilinen bir diğer gerçek maalesef ki bu durumdur. Çünkü hem bebekte gaz oluşumuna neden olduğu için bebek rahatsız olur.

Kafein mide başını gevşettiği ve midenin fazla asit salgılanmasına neden olduğu için bebek yatar duruma geçtiğinde fazla salgılanan bu asitler ileriki yalarda bebeklerde çeşitli rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkmakta. Annelerin unutmaması gereken emn önemli nokta bebeğiniz için en güvenli besin sizin sütünüzdür.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.