Emzirirken Anne Ne Yemeli Ne Yememeli

Bebek için anne sütü en değerli besin kaynağıdır. Sağlıklı bir anne  günde ortalama olarak belli miktarlarda süt salgılar. Anne emzirme döneminde süt salgıladığı için normalinden daha çok dengeli beslenmesine dikkat etmelidir. Çünkü anne dengesiz ve eksik beslendiği zaman bebeğini yeteri kadar emziremez. Peki, anne emzirirken neler yemeye ne yememeye dikkat etmelidir?

1)Öncelikli olarak kalsiyum ve protein bakımından zengin besinleri tüketimine dikkat etmeli. Bu kalsiyum yönünden zengin olan besinler süt ve süt ürünleri düzenli olarak tüketimine önem göstermelidirler.

2)D vitamini yiyeceklerde bulunmayan bir vitamindir. Bu vitamin ihtiyacını karşılamak için emziren annenin sık sık güneşlenmeye ihtiyacı vardır.

3)C vitamininde zengin olan yiyecekler tercih etmeleri gerekir.

4)Özellikle bebeklerde gaz oluşumuna sebep veren sebzeler brokoli , kuru ya da yeşil soğan  ,lahana yaprakları yemekten kaçınınız.

5)Kalsiyum ağırlıklı besinlerin yenmesine dikkat edilmediği takdirde hem ileride annenin kemik erimesi riski hem de bebeğinizde boy uzaması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

6)Sigara içmek, fazla nane tüketmek anne sütünü azaltacağından dolayı tüketilmemesi gerekir.

7) Emzirme döneminde ilaç almamanızı tasfiye ederiz. Özellikle nezle için tüketilen ilaçlar anne sütünü azaltır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.