Emziren Annelerin Bilmesi Gerekenler?

Dünyanın değerliği varlığını dünyaya getiren anneler. Bebeğin bakımı, beslenmesine ellerinden geleni yapmaktadır. Özellikle anneler bebeğinin beslenmesine dikkat edecekleri önemli noktalar vardır. Bu önemli noktaları uzman doktorlarımıza sorduk emziren anneler in aklına takılacak sorulara cevap aldık.

EMZİREN ANNELERİN BİLMESİ GEREKENLER

1.İyi beslenen anneler bebeğinde iyi beslenmesi demektir. Anne emzirme döneminde yediklerine dikkat etmek zorunda. Çünkü annenin yedikleri süte geçer. Süte geçen yiyecekler bebeğe zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Hamur işi, ağır yağlı yemekler, gazlı, içecekler, alkol, sigara gibi zararlı olanların annenin almaması lazım. Bebeğin gelişi üzerinde olumsuz etki yaratacak şeylerdir bunlar.

2. Anne yiyebilecekleri bebeğin gelişi için oldukça yararlı olanlar ise ilk önce günde 2-3 litre aralığı su tüketimi, süt ve süt ürünlerini almalıdır. Balık haftada en az 2 defa balık yemelidir. Tavuk eti, kırmızın etin yağsız olan kısmında ihtiyacı olduğu kadar, kuru baklagil, bitki çayları anne sütünü artırıcı etkisi vardır.

3.Emzirme dönemlerinde anne ilaç almamalı alınan ilaç sütü geçer.

4.Emzirirken ilk önce bir göğüsten süt verilmeli o göğüste ki süt bitince bebek halen emiyorsa diğer göğüsten de verin. Doyurmadan bebeği kalkmayın karnının doyduğa emin olun. İlk altı ay sadece anne sütü ile besleyin, altı aydan sonra anne sütüne yardımcı olacak mamalar, taze meyve suları, yoğurt verebilirsiniz. İki yaşına kadar anne sütünden mahrum etmeyin iki yaşına kadar süt alan çocukların gelişimi daha sağlıklı olur.

5. Uykusuna dikkat edin, bebekler uyuyarak büyürler. Gelişmeleri için uyku zamanına dikkat edin.

 

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.