Emziren Annelerin Bilmesi Gerekenler

Bebeğinizi emzirirken bebeğinizin sağlığı kadar sizlerinde sağlı önemlidir. Bundan dolayı anne adaylarının emzirme döneminde kesinlikle bilmesi gerekenler;

* Anne adayları emzirme döneminde beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü anne tarafından yenilen yiyeceklerin bir kısmı süte geçer.

*Emziren bazı anne adaylarının doğum sonrası kilolarından kurtulmak için diyet yapması kadar, süt yapar diyerek çok kalorili aslında süt yapımında pekte alakası olmayan yiyecekler tüketmesi de bir o kadar yanlış bir davranıştır.

Anneler eski vücut tiplerine dönmek için hemen acele etmemeleri gerekir.  En az 6 ay veya daha fazla uzaya da bilir. Anne adayları bebeklerini emzirirken bile eski vücut hatlarına daha kolay dönebilirler. Emziren anne kesinlikle zayıflama diyeti yapmamaya özen göstermelidir. Sadece unlu, şekerli ve yağlı yemekleri fazla tüketmemeye dikkat edin o kadar.

*Emziren annenin süt verdiği sürece her gün 500-600 kalorilik ek enerji alması gerektiğini unutmaması gerekir.

* Emziren anne adayları günlük en az iki litre su tüketimine dikkat etmesi gerekir ayrıca da bütün besin gruplarından yani et, süt ve süt ürünlerini, meyve, tahıllı yiyecekleri ve sebze yemeklerini bol miktarda düzenli olarak yenilmesine dikkat edilmesi gerekir.

*Emziren annenin memelerden birinin daha az emilmesi, o memenin süt üretimini azaltacağı gibi sonunda da süt üretimini durdurur. Bundan dolayı memelerin aynı oranda verilmesi emilmesini sağlamak gerek.

* Emziren annenin kendini fazla yormaması, gerektiğinde dinlenmesi ve hatta uykusuz kalmaması çok önemlidir.

* Sigara içmek, nane çayı ve fazla nane yeme sütü azaltır. Ayrıca da çay ve kahve gibi besleyici değeri olmayan içecekleri tüketilmemesi gerekir yada tüketildiği takdirde az olmalıdır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.