Egzema Nedir ve Belirtileri

atopic dermatitis newborn feet eczema

Egzama Nedir ve Belirtileri
Oldukça yaygın bir deri hastalığı olan egzama, bir diğer bilinen ismi ile dermatit olarak adlandırılmakta, ancak toplumda egzama olarak bilinmektedir. Egzama, büyük küçük demeden toplumun yaklaşık yüzde 20’ sinde görülebilmekte, ciltte iltihaplanmalar halinde nüksedebilmektedir. Egzamaya yakalanmış hastaların çoğunluğunda aynı belirtiler gözlenmekte ve de egzamanın vücutta hangi sebeplere bağlı olarak oluştuğu henüz tam olarak bilinememektedir. Bunun yanı sıra yapılan tıbbi araştırmalara rağmen kesin bir tedavisi bulunmamakta ancak erken yaşlarda yapılan aşılar ile bu rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir. Yetişkin insanlarda egzama hastalığı için kesin bir tedavi bulunmamakta, ancak çocuklarda zamanla bu hastalık kendiliğinden geçebilmektedir. Egzamanın oluşumunda çevresel nedenlerin yanı sıra genetik nedenler önemli bir rol oynar.
Egzamanın belirtileri
Deride hoş olmayan bir görünüme sebep olan bu iltihaplı cilt hastalığı, zaman içerisinde dönemsel olarak kendini gösterebilmekte, kişiye göre kısa ya da uzun süreli ataklar halinde belirebilmektedir.
*Deride kaşıntı,
*Yer yer kızarıklık,
*İltihaplı bölgelerin zamanla kuruyup, su toplaması,
*Enfeksiyonun oluştuğu ve dağıldığı bölgeler de ağrı hissetmek.
Ciltte görülen bu tip reaksiyonlar egzama hastalığının oluştuğunun göstergesidir. Özellikle eklem bölgelerinde, ince deriye sahip hassas bölgelerde ya da giyilen kıyafetlerin vücudu en çok tahriş ettiği yerlerde egzamaya rastlanabilmektedir. İltihaplı deride tatlı bir kaşıntıya sebep olduğundan o bölgeler kaşındığı takdirde egzama vücuttaki diğer bölgelere de yayılabilmekte ve bu yangı’ nın daha geniş bir alana sıçramasına neden olmaktadır. Kesin bir tedavisi olmasa da uzman hekimlere başvurularak bu iltihaplı deri hastalığının cilde verdiği rahatsızlık en aza indirilebilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.