Eğer hamile kalmak istiyorsanız, ne zaman cinsel ilişkiye girmelisiniz?

Lovers looking at a pregnancy test at home; Shutterstock ID 71138161; PO: license(20823)

Bu makalede şu konular hakkında bilgileri bulacaksınız;

  • Eğer gebe kalmaya çalışıyorsak, cinsel ilişkiye girilecek en uygun an hangi zamandır?
  • Yumurtalıklarımızın hamile kalmak için müsait hale ne zaman geldiğini nasıl anlarız?
  • Eğer adet dönemimiz düzensize, hamile kalmak bizim için daha da mı zorlaşacak?
  • Neler olacağını kendimiz deneyip göremez miyiz?

Eğer gebe kalmaya çalışıyorsak, cinsel ilişkiye girilecek en uygun an  hangi zamandır?

Zamanlama herşeydir. Spremler 3 günden 6 güne kadar canlı kalabilir fakat yumurtalar yalnızca 12 saat ile 24 saat arasında canlı kalabilirler. Hamilelik olasılığını artırmak için, yumurtalıkların hazır olduğu dönemde eşinizle birden fazla cinsel ilişkiye girmeniz önemlidir.

Kadınlarda yumurtalıkların hazır hale gelmesinden bir ya da iki gün önce cinsel ilişkiye girmek ve ardından da yumurtalıkların hazır olduğu dönemde bu cinsel ilişkileri tekrarlamak, hamile kalmak için çok önemli bir etkendir. Böylece, yumurtalıklar hazır hale geldiği zaman kadının kordonlarında  sağlıklı spermlerin var olma ihtimali artacaktır. Elbette ki, bütün kadınların yumurtalıklarının tam anlamıyla ne zaman hazır hale geldiği tamamen kesin değildir.

Bu, adet döngüsüne göre değişiklik gösteren bir etmendir. Bir kadının yumurtaları genelde, bir sonraki adet dönemine 14 gün kala hamilelik için en uygun zamandadır. Sıkça dile getirilen ve aslında yanlış bilinen bir söyleme göre, kadınların iki adet döneminin tam ortasında hamilelik için en uygun zamanda oldukları zannedilir. Aslında bu tam da doğru değildir. Çünkü adet dönemleri arasındaki süre, kişiden kişiye göre değişmektedir.  ve hamilelik için en uygun zaman, bir sonraki adet dönemine yaklaşık 14 gün kaldığı zamandır.

Eğer iki adet döneminizde 28 gün varsa evet, hamilelik için en uygun zaman, tam ortadaki gündür. Fakat adet dönemlerinizin arasında 35 gün varsa, hamilelik için en uygun döneminiz, ilk adetinizi takip eden 21. gündür. Çünkü o gün, bir sonraki adet döneminize 14 gün kalmış demektir. (İlk adet olduğunuz günü birinci gün kabul etmelisiniz ve 21. gün, hamileliğe en hazır olduğunuz gündür. Adet döneminin bitiminden itibaren değill; ilk gününden itibaren günleri saymalısınız)

Yumurtalıklarımızın hamile kalmak için müsait hale ne zaman geldiğini nasıl anlarız?

Bazı kadınlar yumurtalıklarının ne zaman hazır olduğunu anlayabilirler; fakat kadınların çoğu yumurtalıklarında meydana gelen değişiklikleri tam manasıyla fark edemezler.

Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız, 2 ay üst üste hangi günlerde adet dönemine girdiğinizi ve vücudunuzdaki değişiklikleri bir kağıda not edin.

Ayrıca aşağıdaki bazı durumlar da, yumurtalıklarınızın ne zaman hazır olduğunu sizlere gösterebilir:

+ Vajinal boşalımınız çoğalır ve daha ıslak hale gelir. Şekli, bir nevi yumurta akını andırır.

+ Ayak (taban) sıcaklıklarınız hiç fark edilmeyecek ölçüde daha da sıcak bir hal alır. (0.4 ile 1 Fahrenheit derece arasında bir artıştır bu). Normalde bu sıcaklık artışını hissetmeniz çok zordur ancak her sabah yataktan kalkmadan önce sıcaklığı ölçerseniz, aradaki değişimleri daha kolay anlayabilirsiniz

Eğer adet dönemlerim düzensizse, hamile kalmak benim için daha da mı zorlaşacak?

Kadınların çoğu bir yılda 12 defa adet dönemine girerler.fakat bazılarında bu sayı daha azdır. Bazı aylarda gecikme yaşayabilirler hatta hiç adet dönemine girmeyebilirler. Stres, ağır yaşam koşulları, hızlı kilo kaybı ya da şişmanlama… Tüm bunlar, adet döneminizi etkileyebilen faktörlerdir. Adet döneminiz ne kadar düzensizse, yumurtlama döneminizi önceden tahmin etmek de o kadar zordur.

Adet dönemleriniz arasındaki periyodun bir ay 28 gün, diğer ay 21 gün ve sonraki ay 32 gün olduğunu var sayalım.

Adet dönemlerinizin birkaç ay boyunca kaydını tutun. Daha sonra, en kısa periyodunuzdan 17’yi; en uzun periyodunuzdan da 11’i çıkartın. Ortaya çıkan bu iki sayı, adetinizin ilk gününden itibaren sayılır. Ve üretkenliğiniz (hamile kalma olasılığınız) için en uygun dönem, ilk adetinizden sonra gelen bu iki sayı arasındaki günlerdir.

Eğer adet dönümleriniz düzensize ve 35 günden uzunsa, bu düzensizliği etkileyen faktörleri bulmak için, bir uzmana başvurmalısınız. Adetinizi düzensiz hale getiren faktörler; polisistik yumurtalık sendromu, yumurtalık fonksiyonlarının bozukluğu, tiroid bozukluğu, aşırı kilo kaybı veya yüksek porlaktin seviyesi olabilir.

Neler olacağını kendimiz deneyip göremez miyiz?

Elbette eğer istemiyorsanız, hergün hergün vücut ısı farklarınızı ölçmek ya da karmaşık günlükleri tutmak zorunda değilsiniz. Hatta hamile kalmak için orgasm olmak zorunda bile değilsiniz. Haftada en az iki kez cinsel ilişkiye girmeyi deneyin. Sonuçta, “ortalamalar yasası” geçerli olacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.