Duygusal Açlık Nedir? Duygusal Açlıktan Nasıl Kurtuluruz?

Duygusal açlık, karşılaştığımız herhangi bir olumsuzluk karşısında bir şeyler yiyerek bu olumsuzluğu unutma alışkanlığıdır. Herhangi bir stres, sıkıntı, bunalma ya da can sıkıntısı gibi durumlarda kişinin hemen yemek yemeye yönelmesi onun duygusal açlığından kaynaklanmaktadır.

Uzun süredir diyet yapmış ve sonucunda da istediğiniz kiloya kadar zayıflamış olabilirsiniz. Ancak aile içinde ya da iş hayatında karşınıza çıkan olumsuz bir durum karşısında kendinizi yemek yerken buluyorsanız bu sizin duygusal açlığınızı gösterir. Duygusal açlık geçici olarak size bir terapi gibi görünse de uzun vadede verdiğiniz kilolarınızı geri almanıza neden olur. Yani siz duygusal açlığınızı tam anlamıyla yenmediğiniz sürece kalıcı bir şekilde zayıflama süreci geçirmiş olamazsınız.

Asla unutulmamalıdır ki; bizi yemek yemeğe yönlendiren tek şey duygularımızdır. Bir düşünün canınız ızgara yemek istediğinizde, o ızgara kokusunu adeta alıyormuş gibi olmaz mısınız? O an önünüzde et olsa, yiyebileceğiniz kadar yemez misiniz? Yiyeceğimiz yemeklerden ne kadar yiyeceğimize kadar veren de yine duygusal açlığımızdır. Eğer duygusal açlığımız fazlaysa, tıka basa doymak isteriz. Hatta kusana kadar bile yemek isteyebiliriz.

Peki duygusal açlıktan nasıl kurtarılabiliriz? Duygusal açlıktan kurtulmak insanın fıtratına aykırı bir durumdur. Yani biz ne yaparsak yapalım bu açlık bizimle hep yaşayacaktır. Aksi takdirde hiç acıkmayız. Hiçbir şey yemeyiz. Bu da bizim doğamıza aykırı bir durum olduğu için bu açlıktan kurtulmamız mümkün değildir. Biz sadece bu duygusal açlığımızı bir nebze olsa a törpüleyebiliriz. Daha açı kbir şekilde ifade etmek gerekirse, nefisimizi yemek yeme konusunda köreltmeliyiz.

 

Anahtar Kelimeler: duygusal açlık nedir, duygusal aç kalma

Açıklama: Duygusal açlık nedir nasıl kurtulur konulu bilgilendirici bir yazı.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.