Düşük Neden Olur, Nasıl Önlenilir?

Hamilelik dönemi güzel bir dönem olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Özellikle ilk 3 ayda bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bu dönemde düşük yapma olasılığı fazladır. Bebeğin rahme tutunması anne vücudunun bebeği kabullenmesi ve uyum sağlaması önemlidir. Bu yüzden hamileliğin ilk 3 ayının önemi hep dile getirilir.

Düşük belirtilerinden biri rahimde kanama olmasıdır. Kanamayla birlikte ağrı ve sancı da olabilir. Eğer kanamayla birlikte ağrı ve sancı da varsa bu durumda düşük olması yüksek ihtimaldir. 20 haftadan önceki dönemlerde kanama görülebilir. Bu durumların bazıları düşükle sonuçlanırken bazılarında ise normal gebelik devam eder. Kanamada kan genelde parlak kırmızıdır. Eğer daha koyu kırmızıysa kanamanın yavaş olduğu kanısına varılır. Düşük olup olmadığını iyi incelemek gerekir. Bazen idrar yoluyla alakalı enfeksiyonlarda kanama olabilir. Başka şeylerle karıştırılmamalıdır.

Eğer kanama azsa aktivite kısıtlanır ve bir süre istirahat edilmesi istenir. Eğer kanama fazlaysa gebe anne hastahaneye yatırılır ve bir süre kontrol altında tutulur. Yemek yemek ve tuvalete gitmek dışında ayağa kalkmamalıdır. Plesentanın rahme yerleşmesinde bazı kanamalar görülür. Bu illaki düşük olacağı anlamına gelmez. Kanama görüldüğünde hemen doktora gitmek gerekir. Düşük olan bebekler incelendiğinde büyük çoğunluğunda kromozom bozukluğu olduğu görülmüştür. Erken gebelikte de kanamalar görülmektedir. Böyle durumlarda progesteron hormonu verilir. Bunun düşüğü önleyeceği düşünülmüştür. Bu hormon tüp bebek tedavisiyle gebe kalan kadınara da verilir. 12.  haftaya kadar bu hormon verilmektedir. Düşüğü engellemek için yapılan bir tedavi şeklidir. Sağlıklı hamilelik dileriz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.