Dondurulmuş Besinler Nasıl Tüketilmeli?

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla hemen hemen her alanda ondan faydalanıyor olmamız bize her zaman doğru ve sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Bu alanlardan bir tanesi de kesinlikle beslenme ve sağlık alanıdır. Son zamanlarda teknolojinin daha da yaygınlaşması ile ortaya çıkan derin dondurucular artık neredeyse her evde yerlerini aldılar. Bu durumda da etten bezelyeye, fasulyeden patatese kadar birçok gıdanın dondurulması sağlanarak saklanmaktadır. Ancak bu kolaylık bizim bazı yanlışlar yapmamıza da neden olmaktadır ki, bunun en başında dondurulmuş besinleri nasıl doğru bir şekilde tüketileceğini bilmemizden kaynaklanmaktadır. Biz de bu yazımızda dondurulmuş gıda tüketiminde doğru bilinen yanlışları düzeltmeyi amaçladık.

Dondurulmuş bir besini tüketmek için ilk önce erimesini beklememiz gerekmektedir. Ancak, genelde zaman sorunumuzdan dolayı olsa gerek ki, dondurulmuş besinleri sıcak su dolu bir kaba koyarak, kalorifer peteklerinin üzerinde, güneşte bekleterek ya da hafif ateşte su dolu bir kabın içinde eritmeye çalışırız ki bu yöntemlerin hiç biri doğru değildir. Dondurulmuş bir besini çözmek istiyorsanız ilk olarak, onu derin dondurucudan ya da buzluktan aldıktan sonra buzdolabının normal bölümlerine koymanız gerekir. Ayrıca mikrodalgaların da çözdürme programlarına atarak donmuş besininizi çözebilirsiniz. Ancak mikrodalga fırınlarının da ne kadar sağlıklı olduğu ayrı bir tartışma konusudur.

Dondurulmuş bir besini sağlıklı bir şekilde çözdükten sonra onu tek seferde tüketmeye çalışın. Çünkü dondurulmuş bir besinde mikroorganizmalar faaliyetlerini durdurur. Çözülmesiyle birlikte mikroorganizma üremesi tekrar başlar. Üremiş mikroorganizmalarla ürünü tekrar dondurmak ileride ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Ayrıca çözülen besinlerde çok fazla bekletilmeden hemen tüketilmelidir.

 

Anahtar Kelime: Dondurulmuş besinler nasıl yenir,donmuş yemek nasıl çözülür,sağlıklı beslenme

Açıklama: Dondurulmuş besini en sağlıklı yoldan tüketmenin püf noktaları.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.