Doğurganlığı Etkileyen Faktörler

Bebek sahibi olabilmek hemen hemen her bayanın arzularından bir tanesidir. Ama maalesef bebek sahibi olmak her zaman düşündüğünüz kadar basit olmayabiliyor. Ne kadar doğru zaman ve sağlık durumunuz bebek yapmaya elverişliyse de basen doğurganlığınızı etkileyen pek çok etken araya girebiliyor. İleride bir gün çocuk sahibi olmayı yada hamile kalmaya çalışıyorsanız İşte bebe sahibi olmak isteyen hanımların doğurganlığını etkileyen önemli faktörler.

YAŞ FAKTÖRÜ: Ne kadar örnekleri az faktörde olsa da var. Bilindiği gibi bayanların yaşı ilerledikçe doğurganlık eylemleri de azalmaktadır. Ayrıca da vücuda yeterli miktarda alınmayan D vitaminin de bayanların doğurganlığını azaltan nedenlerin arasından gelmektedir.

STRES: Stres birçoğumuzun hayatını olumsuz yönde etkilediği gibi maalesef ki hamile kalmayı da olumsuz yönde etkilemektedir.

YUMURTA SAYISI: Uzmanlar tarafından söylenilen ve herkes tarafından da oldukça bilinen tek şey; her bayanın doğuştan sahip olduğu yumurta sayısının doğurganlık süresini belirlediğidir. Bayanlar yumurtalıklarında yaklaşık iki milyon yumurta ile doğar. Üreme evresinde yumurtlanan her bir yumurta için yaklaşık bin yumurtada planlanmış hücre ölümünü meydana getirmektedir.

SPERM SAYISI: Sperm sayıları zaman zaman önemli derecede değişebiliyor. Bundan dolayı geçmişteki bir hamileliğin fertil sperm garantileyeceğini sakın düşünmeyin. Çünkü sperm sayısı doğurganlı etkileyen faktörlerin arasından gelmektedir.

AŞIRI ZAYIF VE KİLO ALAMAK: Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda obezitenin gebe kalmayı geciktirdiğini belirlemiştir. 18 yaş altında yada 32 yaş üzerinde olan bayanların vücut kitle endeksine sahip olmaları, yumurtlama ve gebe kalmakla birlikte hamilelik sırasında da görülecek sorunlar ile yakından ilişkilidir.

ZARARLI YİYECEKLER:  Yanlış ve zararlı diyetler bayanların doğurganlık eylemlerini olumsuz yönde etkilerden, fazla geniş olmayan bir zeytinyağı, balık ve baklagiller tarafından zengin olan bir Akdeniz diyetinin doğurganlığı artırdığını söylemekte fayda var. Ayrıca da yüksek kolesterol doğurganlığı etkileyen faktörlerin başında gelmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.