Doğurganlığı Artırmanın 9 Yolu

Bayanlar eskiye oranla daha geç anne olmak istedikleri için sonrasında sıkıntı çekmekteler. Günümüzde ki hanımlar iş durumlarından dolayı anne yaşı biraz daha ileri yaşlara kaldı. Özellikle 30- 35 yaş üstü hanımların doğurganlığı hızla düştüğünden dolayı onlara doğurganlığı arttırmanın 9 yolunu açıklayacağız.

1)BİR BESLENME UZMANINA GÖRÜNÜN: Bayanların beslenmesi hem doğurganlık hem de sağlıkları için çok önemlidir. Bundan dolayı uzman birine danışmanızda fayda var. Böylelikle vitamin ve mineral eksikliğiniz size uygun bir beslenme programı sayesinde gerekli besin değerlerini alabileceksiniz.

2)MİNERAL VE VİTAMİN TAKVİYESİ YAPIN: Tüketilen besinler barındırdıkları vitamin ve mineraller açısından besleyicidirler. Ne yazık ki günümüzde buluna hazır gıdaların içerdikleri katkı maddeleri yüzünden besleyici değerleri az denilecek kadar hiç yok. Bundan dolayı mevsiminde alınamayan vitamin ve minerallerin takviye edilmesi gerekir. Bundan dolayı günlük 100 mg C vitamini, 100 mg keten tohumu ve çinko almanız gerekir.

3)BESLENMENİZDEN ZARARLI YAĞLARI UZAKLAŞTIRIN: Vücudumuz bilindiği gibi bazı yağ asitlerine gereksinimi vardır. Bundan dolayı omega 3 yağ asidi için ceviz ve balık tüketebilirsiniz. Ayrıca da margarinlerde bulunan et ve süt ürünlerinden ve margarinlerden kesinlikle uzak durunuz.

4)VÜCUT AĞIRLIĞINIZA DİKKAT EDİN: Bayanların vücut ağırlıkları doğurganlık üzerinde önemli derecede etki etmektedir. Bundan dolayı ne çok zayıf olmak ve aşırı bir kilo söz konusu ise yumurtlamayı olumsuz derecede etkilemektedir.

5)SİGARA İÇMEKTEN VAZGEÇİN: Eşlerin sigara içmeleri sadece doğurganlık üzerinde değil genel olarak sağlık açısından da zarar teşkil etmektedir. Üreme sağlığı açısından sigara kadınlar için menopoz yaşının daha genç yıllara gitmesini, erkeklerde ise sperm sayısının azalmasına sebep olmaktadır.

6)ALKOL VE KAHVEYİ ABARTMAYIN: Bayanların doğurganlık üstünde olumsuz rol oynayan kafein ve alkol düzeyinin ne kadarı zararlı olduğu tam olarak bilinmese de fazla tüketilmemesinde fayda var.

7)SIK SIK TATİL YAPIN: Bilindiği gibi stres, hem cinsel performansı azaltmada hem de hormonal seviyeyi olumsuz etkileyerek doğurganlığı azaltmaktadır. Ondan dolayı olabildiğince yıl içerisinde kısa süreliğine de olsa sık sık tatile çıkarak yaşamınızı streslerden uzaklaştırabilirsiniz.

8)CİNSEL İLİŞKİ KALİTESİNİ ARTIRIN: Çiftlerin çok sık cinsel ilişkiye girmeleri de çok az ilişkiye girmeleri de doğurganlık üzerinde olumsuz sonuçlar getirebiliyor. Bundan dolayı tam ortalamayı tutturmak için haftada 2-4 defa ilişkiye girilmesi yeterli olmaktadır.

 9)SABIRLI OLUN ACELE ETMEYİN: Bütün bunları yaptıktan sonra beslenme ve hayat tarzınızdaki değişikler elbette olacak bundan dolayı hamile kalmak için sabırlı olun acele etmeyin.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.