Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülmeye Başlanır?

Woman having stomach pain

Hamilelik dönemi hem ruhsal hem de bedenen çok özel bir dönemdir. Bu dönemde bazı sıra gelen olayalar değişim gösterir. Örneğin kilo alımı başlar. Hormonlar farklı şekilde salgılanmaya başlar. Hamilelik döneminde oluşan değişimlerden biri de adet döngüsünün gerçekleşmemesidir. Bunun nedeni bu dönemde yumurtlamanın olmamasıdır. Yumurtlamanın sona erdiği dönemlerden birisi de menopoz dönemidir.

Normal ve sağlıklı bir kadında adet döngüsü 28 gündür. Bu kişiye göre değişir ve 21-35 gün arasında değişiklik gösterir. Bu dönemde hormonlar salgılanır ve kadın vücudu yumurtlamaya uygun hale gelir. Yumurta hücresi spermle birleşmeye hazırdır. Yumurtlama olmadığında da rahim duvarı kanamaya başlar ve biz buna regl yani adet kanaması adını veririz. Adet kanamasını pis kanın vücuttan atılması olarak bilsek de öyle bir durum yoktur. Vücuttan atılan herhangi bir kandır.

Hamilelik döneminde, emzirme döneminde adet görmeyiz. Doğum yaptıktan sonra ne zaman adet göreceğimiz konusuna gelince bu emzirmeyle ilgilidir. Emziren kadın daha geç emzirmeyen kadın daha kısa sürede adet görmeye başlar. Loğusalık dönemindeki kanama ile adet kanaması karıştırılmamalıdır. Loğusalık kanaması doğumdan sonra bir süre devam eder. Normal adet kanamasından daha fazladır ve 6 hafta kadar sürebilir. Bu dönem geçtikten sonra adet görme süresi emzirme durumuna göre değişebilir. Emziren kadınlarda adet görme süresi uzayabilir. Adet kanaması 6 aydan 18 aya kadar olmayabilir. Bu kişiye göre değişiklik gösterebilir. Eğer anne emzirmiyorsa doğumdan 4 hafta sonra adet görmeye başlayabilir. İlk zamanlar adetin düzensiz olması çok normaldir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.