Doğum Lekesi Neden Olur ?

Aşerilen bir besinin yenmemesi, güle ve ya ciğere dokunmadan oluştuğuna dair inanışlar olmasıyla birlikte doğum lekesinin tam olarak neden kaynaklandığına dair kesin bir bilgi yoktur. Anne karnında oluşabildiği gibi doğumdan sonra oluştuğu durumlar da vardır. Ağız yoluyla alınan kortizonun kısa süreli kullanımıyla ya da tıpkı et benleri gibi lazer veya estetikle yok edilmesi/azaltılması mümkün olan lekelerdir. Bu lekeleri geçici ve kalıcı olarak iki başlıkta inceleyebiliriz.
KALICI LEKELER; Çoğunlukla yüzde ve gövdenin üst bölümlerinde olmasıyla birlikte her yerde çıkabilirler. Genellikle güle benzeyenler daha yaygındır ama nadir olarak şarap lekeleri de görülmektedir. Büyüklükleri birkaç mm ile birkaç cm arasında değişen bu lekeler; mor, uçuk pembe ve canlı kırmızıyı andıran renklerde oluşurlar.
GEÇİCİ LEKELER: Bu lekeler ilkel dokuda birleşen, genişlemiş olan damar toplulukları yüzünden oluşur ve genelde 4-5 yıl içinde kaybolurlar. Nevüs ve Flammeus olarak iki türü vardır. Derinin üst tabakasında bulunan ve şarap-gül lekeleri şeklindeki lekelere nevüs denmektedir. Genelde ensede, göz kapaklarında ve ya alında çıkan güle benzeyen açık pembe lekeler doğuştan gelir. Genelde bir yaşına gelmeden çabucak solarak yok olduklarından tedavi gerektirmezler.
Moğol lekesi, şarap lekesi, gül lekesi gibi bir çok leke kanser riski taşımadığından ve/veya kısa sürede yok olduğundan kanser riski taşımamaktadır. Fakat bazen cilt kanseri riski oluşturabilen yirmi santimetreden büyük lekeler ve ya et benleri olabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat ve ya lazer ile alınarak önüne geçilebilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.