Doğum Korkusu Nedir

Anne olmayı her kadın ister. Çok özel ve güzel bir duygudur. Özellikle anne olan arkadaşlarımızı görünce bu düşüncemiz daha da artar. Anne olmak güzeldir de peki hamilelik dönemi öyle midir? Alınan kilolar, ayak şişmeleri, idrar tutma sorunu, kabızlık ve bunun gibi yaşanacak sorunlar düşünülür. Peki doğum yapmak kolay mıdır, ya o anda bir aksilik olursa. Bunun gibi soruları düşünenler mutlaka vardır. Bu doğum korkusudur.

Doğum yapma korkusuna tokofobi denir. Bu ismi bazılarımız duymasa da doğum yapma korkusu dediğimizde çoğumuz evet onu biliyoruz deriz. Hamilelik doğal bir süreçtir ve kendiliğinden gelişir. Buna rağmen anne adayının doğum yapma korkusu hissetmesi çok doğaldır. Bunun doğaüstü bir olay gibi gözükmesi normaldir ve gözde büyütülebilir. Ancak doğum yapma korkusunu yenmek ve çevredeki kişilerin yalan yanlış anlattıklarına kulak vermemek gerekir.

Çevrenizde zor bir doğum geçirmiş insanları dinlememeye çalışın. Doktorunuzla bu endişenizi paylaşın ve o size en doğru bilgileri verecektir. Hamile kadınların %20 si doğum yapma korkusu yaşamaktadır. Bunun en büyük sebebi çevreden dinlenilen yanlış hikâyelerdir. Anne olmak çok kutsal bir şeydir ve bu özel dönemin kıymetini bilmek gerekir. Doğum yapma korkusu olan kişiler sezaryanla doğum yapmayı tercih eder. Bu sayede daha az acı çekeceklerini ve sağlık sorunlarının daha az olacağını düşünürler. Doğum yapma korkusu bir psikolojik durumdur ve normal doğum yapmamak istenir. Bu durumda bu korkuyu yenmek için psikoterapi faydalı olacaktır. Doğru bilgiler aktarıldığında anne adayının bu korkularının azaldığı görülmüştür.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.