Doğal Doğumu Kolaylaştıran Teknikler

Hamilelik dönemi çok özel bir dönemdir. Hamilelik dönemi bedenen ve ruhen değişimle geçer. Doğum yaklaştıkça kolay doğum yapmanın nasıl olacağı düşünülür. Doğumun kolay olması özellikle doğum yapma korkusu olanlar için çok önemlidir. Kolay doğum yapmak annenin daha sonra kendini daha iyi hissetmesi için de önemlidir. Doğal doğumu kolaylaştıran bazı teknikler vardır. Bunlara biraz değinelim.

Doğum öncesi yoga tercih edilecek bir yöntem olabilir. Yoganın ruhu ve bedeni sakinleştirdiği doğrudur. Mide bulantısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, kasık ağrısı gibi sorunları çözmekte faydalıdır. Doğru nefes egzersizler hem ağrınızı azaltacaktır hem de doğumu kolaylaştıracaktır. Dik oturmak ve çömelmek de doğum kolaylaştıran hareketlerdendir. Bu şekilde rahmimizi iyice açmış oluruz ve doğumu kolaylaştırmış olabiliriz. Anne dik olduğu için yerçekiminden dolayı bebek dışarıya daha çabuk çıkar. Doğumun ikinci evresi olarak adlandırılan ıkınma kısmı daha kısa sürer.

Bazı telkin teknikleri doğumu kolaylaştıran tekniklerdendir. Doğum sırasında kaygı korkuya dönüşür. Korkunca vücut kendini kasar ve doğum kanalının sıkışmasına neden olur bu da doğumu uzatır. Bu teknikleri bir terapi uzmanından öğrenilebilir.

Doğum sırasında endorfin salgılanırsa ağrılar daha az hissedilecektir. Bu yüzden doğum sırasında eşinizin de yanınızda olması sizin elinizi tutması, size masaj yapması ağrılarınızı azaltacaktır. Eşinizin o an size güzel şeyler söylemesi, güzel bir anınızı anlatması sizi rahatlatır. Doğum dansı da doğumu kolaylaştıran hareketlerdendir. Doğum dansı kalçanızın hareket ettirilmesiyle olur. Bazı oryantel hareketlerinden oluşur. Doğumun ilk evresinin hızlanması için güzel bir yöntemdir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.