Diyetlerde Sos Kullanımı

Diyet yapan kişilerin yaptıkları diyet süresince listelerine sadık kalmalarına rağmen 1 kilo bile veremediklerini belirtmelerine hemen hemen herkes bir kez bile olsa şahit olmuştur.

Diyetisyeninden aldığı diyet listesine sonuna kadar layık olmaya çalışan kişi bir süre sonra hiç kilo vermediğini fark eder. Her şeyi adım adım, harfiyen yapmasına rağmen niçin kilo veremediğini düşünmeye başlar. İnsan doğası gereği her zaman karşısındakinde hatayı aramaya çalıştığı için bu sorunun cevabının diyetisyen olduğunu görür. Daha sonra diyetisyenini değiştirir ancak yine istediği sonucu alamaz. Ancak göz ardı ettiği bir şey vardır ki, oda doktorunun verdiği listelere sos karıştırmasıdır. Bu sosların en başında ise kuşkusuz ketçap ve mayonez gelmektedir. Her ne kadar kullanılan soslar ketçap ve mayonezden ibaret olmasa da yaygın kullanımlarından dolayı biz bu ürünlere biraz daha ağırlık vererek size yardımcı olmaya çalışacağız.

En yaygın olan mayonez ve ketçaplar niçin kilo vermemiz konusunda bize engel oluyor? Bunun aslında bir çok sebebi vardır:

-Gerek ketçap, gerekse mayonez içimizdeki yeme güdüsünü daha da tetikliyor. Biz de farkında olmadan daha fazla yiyoruz.

-İçerdikleri koruyucu maddeler sayesinde bu ürünlerin kalorileri oldukça yüksektir. Evde yapılan sosların bir çoğu koruyucu madde içermeyen ev yapımı soslara göre kalori bakımından  çok çok fazladır.

-Hazır yiyeceklerde sos kullanmak yemeğimizi tamamen çiğnemeden yutmamıza sebep olabilir. Çünkü bu hazır soslar bir yerde insanın yiyecek alışkanlığını hızlandırmaktadır. Bu da bütün yutulan lokmaların bir süre sonra aşırı kiloya dönüşmesini tetikler.

 

Etiketler: Diyetlerde ketçap,diyette mayonez,ketçap kaç kalori,ketçap kaç kalori

Açıklamalar: Diyetlerde ketçap ve mayonez kullanmak ile alakalı okuduğunuz bu yazı, kilo vermek isteyen herkese yardımcı olmasını dilerim.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.