Diyet Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar

Her ne kadar spor yapsak ve diyetimize sıkı bir şekilde uymaya çalışsak da kilo veremediğimiz zamanlar mutlaka oluyordur. Bu durumun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise göz ardı ettiğimiz bize göre küçük ama diyetimiz için büyük olan yanlışlardır. Biz de bu yanlışları tek başlık altında bu yazımızda toplayalım istedik:

-Her zaman pozitif olun; Her ne kadar zayıflanın kilit noktası az yemek ve egzersiz gibi görünse de, motivasyon da zayıflamak için en az bunlar kadar önemli bir etmendir. Zayıflayamayacağınızdan korkmak, hatta daha fazla kilo almak gibi korkulardan kedinizi uzak tutun.

-Takıntılı olmayın; Takıntıdan kastettiğimiz şey besinlerin kalori değerlerini en incesine kadar hesap etme takıntısıdır. Unutmayın siz sadece zayıflamaya çalışan bir bireysiniz, bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı değilsiniz.

-Başlangıçta kendinize çok fazla yüklenmeyin; Bir çok kişi bir azimle diyet ve spora başlar ancak devamını pek getiremeyip yarıda bırakır. Bunun en büyük sebebi diyetin ilk zamanlarında kişinin kendisine fazla yüklenmesi sorunu gelmektedir. Eğer bir de yemek yemeyi seven birisiyseniz, diyetinizin ilk zamanlarında kendinize biraz daha fazla acımalısınız ve iyi davranmalısınız. Aksi takdirde diyet sizin için bir işkenceye dönüşebilir.

-Sıvı tüketiminizi artırın; Biliyoruz ki, bir çok kişi çok fazla su içmez. Ancak zayıflamak istiyorsak dikkat etmemiz gereken durumların en başında su başta olmak üzere sıvı tüketimini artırmak gelmektedir.

-Kendinizi ödüllendirmeye dikkat edin; Her özel anınızı ya da başarınızı yemek ile ödüllendirmeyin. Bunun yerine kendinize farklı aktiviteler keşfedin. Bir akşam gezisi, sinema ya da eğlence gibi aktiviteler sizi yemek ödülünden alıkoyabilir.

 

Anahtar Kelimeler: diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler,diyet nasıl yapılır,nasıl zayıflarım

Açıklama: Zayıflama uğruna yapılan hatalar konusunda bilgilendirici ve uyarıcı bir makale.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.