Dışkıda kan neden olur?

Dışkıda kan neden olur

İki şekilde olan dışkıda kanamanın türlerinden birisi gözümüzle görülen türden bir diğerinin ise gözle görülmeyen türden olduğunu belirtmek istiyoruz. Gözle görülmeyen kanamanın laboratuvar ortamında görüleceğini ve bu yüzden bu tür bir şüphesi olanın bu testi yaptırması gerektiğini açıklıyoruz. Son derece ciddi rahatsızlıkların habercisi olacak olan bu kanın kaynağının mutlaka tespit edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda bu tür sorunlar ileriye dönük olarak geriye dönüşü olmayan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Dışkıda kananın nedenleri

Dışkıda görülen kanamanın birçok nedeni bulunmaktadır. Vücudumuzun farklı bölgelerinde bulunan rahatsızlıkların habercisi olan bu kanamanın neyden kaynaklı olduğunu anlamak için uzman bir hekimden bilgi almanız gerekmektedir.

dışkıda kan neden olurAğımızda meydana gelen bir rahatsızlıktan, burnumuzda meydana gelen rahatsızlıktan ve dişlerimizde meydana gelen rahatsızlıklardan da dışkıda kanama ile karşı karşıya kalabiliriz. Sadece bu bahsettiğimiz rahatsızlıkların dışında yemek borusunda, mide içerisinde bulunan ülserde, mide kanserinde ve on iki parmak bağırsağında meydana gelen rahatsızlıklarda da kanama meydana gelmektedir.

Ancak üst sindirim sistemi olan bağırsak kısımlarında meydana gelen rahatsızlıklarda gizli kanama türüne daha çok rastlanmaktadır. Gözle kolay kolay görülmeyen bu kanama türü ile karşı karşıya kalıyorsanız bunun sindirim sisteminden kaynaklı olma ihtimali daha çoktur. Ancak gözle görülen şekilde bir kanama varsa bunun nedeni de kalın bağırsak kaynaklı bir rahatsızlık olabilir. Dışkısında gizli kan bulunan kişilerin mutlaka ama mutlaka bir uzman hekimden endoskopi yaptırması ileriye dönük olarak sorunların ortadan kalmasına neden olacaktır.

Endoskopi yapılan hastaların genellikle yemek borusunun veya kalın bağırsağının iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Son derece ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine imkan veren bu dışkıda kanamanın nedenlerini iyi araştırmak gerekmektedir.

Gizli kan şüphesi bulunan hastaların ileriye dönük olarak çok ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalma riskleri bulunmaktadır. Bu yüzdende erke teşhis yapılması hastalıkların kısa süre içerisinde iyileştirilmesinde önemli bir hamle olacaktır.

Özellikle dışkıda kanamanın çok basit nedenleri olabileceği gibi ciddi nedenlerden de kaynaklı olma ihtimalleri çok yüksektir. Basit olarak görülen bu kanamaların hemeroid kaynaklı, çatlama kaynaklı olma ihtimalleri yük yüksektir.  Ancak bu yukarıda bahsettiğimiz durumların aksine kalın bağırsak ve mide gibi önemli organlarımızın ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kaldığının da habercisi olmaktadır.

Dışkınızda meydana gelen kanamaları hafife almamak için bu tür hastalıklarınızın tedavisi için kısa süre içerisinde uzman hekime başvuru yapmanız gerekmektedir. Özellikle de kanama miktarının artmamasına özen göstermeniz önemli bir detaydır.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.