Dış Gebelik Neden Olur?

Eğer bu tür bir rahatsızlığınız varsa bunun 5 nedeni olabilir. Telaş yapmadan önce bu nedenler üzerinde kafa yormanız yeterli olacaktır. İlki cinsel yolla bulaşan “salpenjit “adı verilen tüplerin tıkanma halidir. Bu enfeksiyon,  tüp içi kanalları tıkayıp mukozada mikroskopik zedelenmeler oluşturur. İkincisi doğuştan kadın tüplerinin dar yapıda oluşudur. Üçüncüsü alt karın bölgesine yapılan ameliyatlarla gelişen karın içi yapışıklıkların tüplerin hareket alanını kısıtlamasıdır. Bunlara neden olan ise apandisit, yumurtalık kisti ve bağırsak operasyonlarıdır. Dördüncü olarak doğum kontrol yöntemlerindeki başarısızlıklardır. Bunlar doğum kontrol hapları, tüplerin bağlanması ve cilt altı implantlarıdır. Beşincisi ise kısırlığın tüplerden kaynaklı bir hasardan dolayı oluşmasıdır.

-Dış Gebelik Belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Alt karın bölgesinde ağrı, kasıkta ağrı, vaginal kanamalar, göğüslerde hassasiyet ve bulantı hissi.

-Dış Gebeliğin Tedavisi Nasıl Mı Olmalı ? İşte yanıtı :

Erken teşhis tabi ki burada da hayat kurtarıyor.  Bu durumda ameliyat ve ilaç tedavisi yeterli görülebilir. Tabi ki bu sırada kan tahlili ve β-hCG testlerini yaptırmayı unutmuyoruz.  Bir diğer yol ise gebelik kesesine toksin madde enjeksiyonu ve dış gebelik materyalinin aspirasyonudur.  Bu esnada doktorunuzun hekimlik maharetine güvenmekten başka çareniz yoktur.  Bir de acil vakalar söz konusudur. İç kanama başladıysa durum ciddi demektir ve acilen sıvı tedavisi ile hastaya kan verilerek hasta ameliyata alınır.  Gebelik materyali tüpten alınarak kanama durdurulur.  Laparoskopik cerrahi tekniği ile de tüpteki hasarın giderilmesi yolu kullanılır.  Hiç doğum yapmamış bir hastaya ise daha hassas davranmak gerekir.  Bu durumda bu laparoskopik teknik tercih edilir.

Vücudunu önemseyen ve vücudunu tanıyan her birey her türlü riske karşı önlemini almalıdır.  Bu önemseme ve tanıma durumu hayat tarzınız haline gelmelidir.  Erken tanı, birkaç istisna dışında çoğu hastalığa çözüm olur.

Bu nedenle gebelik şüphesi olan her birey gebeliğin rahim içinde olup olmadığını kontrol ettirmelidir.  Sonuç olarak ne siz üzülün ne de karnınızdaki minik canlı üzülsün. . .


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.