Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Zaman ilerledikçe hava kirliliğine, hormonlu besinlere, meyve ve sebzelere maruz kalabiliyoruz. Bu ise sağlığımızda ciddi sorunlara yol açabiliyor. Dışarıdan gelen pek çok zarara maruz kalınmasına neden olur. Vücudumuzda biriken toksinlerin dışarı atılımını sağlamak için detoks yapmamız gerekebiliyor. Vücutta biriken bazı toksinler vücutta bağışıklık sistemine baskı kurulması yüzünden kilo kaybına neden olabilir. Detoks sayesinde vücudunuzda biriken toksinlerden vücudunuzu arındırabilirsiniz. Beslenmenizin eksiksiz olmasına rağmen kendinizi yorgun, halsiz ve bitkin hissediyorsanız detoks diyetini yapmanızı tavsiye ederiz. Bu diyeti yaparken öncelikle sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir.  Bu alışkanlıklarınızı bıraktığınız anda vücudunuzu arındırabilirsiniz. 2 tür arınma şekli bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, toksinlerden arınma ve bir tanesi de psikolojik rahatlamadır.

  • Bu detoksa içtiğiniz suyu öncelikle değiştirerek başlayabilirsiniz. Ph derecesi 7-7,5 olan alkali su olmasına alkali su almasına dikkat etmelisiniz.
  • Asitli yiyecekler ve içecekler asit dengenizi bozacaktır. Bu yüzden bu besin ve içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Organik sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz.
  • Detoksun etkili bir şekilde yönetilmesi için cilt temizliği çok önemlidir. Cilt üzerinizde biriken bazı maddeleri temizleyerek vücut toksinlerinin dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz. Cildiniz nefes aldığı zaman yüzünüzün kırışması engellenir. Gözeneklerin kapanması sonucu deri buruşur ve bu da kırışıklıklara neden olur. Bu yüzden cilt temizliğine ayrı bir önem vermeniz gerekiyor.
  • Yeşil çay içeren antioksidan yiyeceklerle detoks diyetine katkı sağlayabilirsiniz. Bu sayede vücudunuz toksinlerden arınır ve temizlenir.
  • Yemek yediğiniz ve pişirdiğiniz kaplara da ayrıca dikkat etmelisiniz. Çaylarınızı çelik ya da porselen çaydanlıklarda yapmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca teflon tava kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.