Daha kolay hamile kalmak için yapılması gerekenler

Daha Kolay Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler, Bayanlar genellikle önceden hamile kalıp kalmayacağını bilemez. Bazı durumlarda hiç şüphesiz ki yumurtalıkları, rahmi veya testisleri olmayan çiftlerde gebeliğin oluşamayacağı apaçık ortadadır. Yalnız hiçbir sorunu olmayan çiftlerde % 15 ‘inde bile korumasız geçen her yılın sonunda açıklanmayan nedenlerden dolayı çiftlerde kısırlık problemiyle meydana gelmekteler. Kolay hamile kalmanız için yapabileceğiniz öneriler.

1) KORUNMAYI BIRAKIN: Kullanılan yönteme göre üreme yolunun geri dönmesi 0-3 gibi kısa bir zamanda olabilir. Mesela korunmak için iğne kullanılmışsa 3-4 ay doğum kontrol hapı ise ertesi ay hamile kalabilirsiniz.

2) DÜZENLİ BİR CİNSEL YAŞAM: Çiftlerin haftada en az 2–3 kez cinsel ilişkiye girmeleri gerekir. Böyle yapan çiftlerin genellikle %70′i 6 ay içinde hamile kalmaktalar.

3) KAYGANLAŞTIRICI YADA BUNA BENZER KREMLERİ KULLANMAYIN: Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı olarak tükürük yada krem gibi maddelerin kullanılması sperme verdiği zararın yanında hamileliği de zorlaştırmaktadır.

4) YÜKSEK ISIDAN UZAK DURUN: Çiftlerin gebelik ve öncesindeki dönemlerde yüksek ısıdan uzak durmaları gerekir. Örneğin; çok sıcak suyla banyo yapmaktan ve saunadan uzak durunuz.

5) CİNSEL İLİŞKİ SONRASI KADININ BİR SÜRE SIRT ÜSTÜ YATMASI HAMİLELİK İHTİMALİNİ ARTIRABİLİR

Çiftlerin ayakta yada oturur pozisyonda yapılan ilişkide yer çekiminin etkisi ile kadın ayağa kalktığında spermlerin rahim ağzına tam olarak girmesi zor olabilir. Bundan dolayı ilişkiden sonra kadının 10 dk sırt üstü yatması gerekir.

YUMURTLADIĞIMI ANLAYABİLİR MİYİM?

Kadında karın bilgesinde ve kasıklarda ağrı, göğüslerde hassasiyet ve vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın artması, rahatsızlık hissi gibi etkiler yumurtanın gerçekleştiğini gösterir.Yumurtlama Dönemi (Tarihi) Hesaplama aracı için TIKLAYIN

ACABA HAMİLE MİYİM: Hamile olduğundan itibaren aslında vücudunuzda farklılıklar yaşantını anlarsınız. Ama bazı durumlarda ilk günden itibaren anlamak zor olabiliyor. Genel olarak bayanlarda gebelik oluşumunun belirtileri baş dönmesi, kusma ve mide bulantısı gibi. Ayrıca da ilk belirti de adet düzensizliğin ortaya çıkmasıdır. Bu durumda hamilelik için kan testi yapmanız yeterli olacaktır. Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız hamilelik belirtileri yazımızı okumalısınız.

Hangi dönemde hamile kalınır

Hamile kalmak isteyenler hamile kalmaya karar verdikten sonra vücudunu bu döneme hazırlaması gerekir. Sağlıklı bir vücutla hamile kalmak çok önemlidir. Hamile kalmaya karar verdikten sonra bir doktora muayene olup gereken tahlilleri yaptırmak gerekir. Doktor gereken tedaviyi yaptıktan sonra hamile kalınmalıdır. Unutmamak gerekir ki siz sağlıklıysanız bebeğiniz de o kadar sağlıklı olacaktır.

Hamile kalmak yumurta hücresinin yumurtlama döneminde gerçekleşir. Yumurtlama dönemini basit bir hesaplamayla bulabilirsiniz. Eğer adet döneminiz düzenliyse bu hesaplamaya yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Adet olma tarihinizle diğer ay adet olma döneminiz kaç gün onu bilmeniz gerekir. Örneğin adet döneminiz 28 günde bir oluyorsa bu rakamdan 14 ü çıkarmanız gerekir. 28-14=14 çıkar. Adet olduğunuz ilk günden 14 gün sayın. 14. gün genel olarak yumurtlama döneminiz olacaktır. Yumurtlama tarihinin birkaç gün öncesi ve birkaç gün sonrası hamile kalmak için en uygun zamanlardır. Tabiki adet döneminiz düzensizse bu hesaplama değişebilir.

Hamile kalmayı kolaylaştırdığını düşünen bazı yöntemler vardır. Bunlardan bir tanesi de bazı pozisyonların hamile kalmayı kolaylaştırması. Bu konuyla ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. İlişkiden sonra bayanın yarım saat kalmamasının da hamile kalmayı kolaylaştırdığı söylenir. Hamile kalmak için en uygun yöntemleri doktorunuz söyleyecektir, bu yöntemler hamileliği kolaylaştıran yöntemler olarak bilinir.

Hamile kalmak istiyorum ne yapmam lazım

Çocuk sahibi olmak isteyenler her şeyden önce sağlıklı olmakla işe başlamalılar. Bazı gıdalar insanlara enerji verir, spermlerin kalitesini arttırır. Dengesiz ve sağlıksız beslenmek sperm sayısını ve kalitesini etkiler. Enerji veren gıdalar tüketmek bu dönemde faydalı olabilir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Çocuk sahibi olmak isteyenler sigara, alkol gibi alışkanlıklarınız varsa bu tür alışkanlıklardan vazgeçmesi gerekiyor. Sigara ve alkol kullanımı sperm sayısını ve kalitesini etkileyecektir. Uyku düzeninin bozuk olması da bu durumu etkileyen faktörlerden. Uyku düzeninin bozuk olması yaşam kalitesini de etkilediğini için hamile kalma olasılığını azaltmaktadır.

Kadınların yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek gebe kalma olasılığını arttırır. Bayanların adet dönemini iyi bilmesi gerekir. Buna göre yumurtlama dönemi aşağı yukarı tahmin edilebilir. Adet döngüsünün düzenli olması hamile kalma konusunda büyük avantajdır. Örneğin 30 günde bir adet görülüyorsa 30 dan 14 çıkarın. 30-14=16 Yani adet olduğunuz günden sayarak 16. gün sizin büyük olasılıkla yumurtlama döneminizdir. Bu dönemden birkaç gün öncesi ve birkaç gün sonrası yumurtlama dönemidir, gebe kalma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda cinsel ilişki pozisyonu da gebeliği kolaylaştırır. Ayrıca cinsel ilişkinin sadece gebe kalmak için yaşanması duyguları köreltecektir, bu ayrıntıları göz ardı etmeyelim. Yumurtlama döneminizi hesaplamak için TIKLAYIN


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.