Daha Kolay Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Bayanlar genellikle önceden hamile kalıp kalmayacağını bilemez. Bazı durumlarda hiç şüphesiz ki yumurtalıkları, rahmi veya testisleri olmayan çiftlerde gebeliğin oluşamayacağı apaçık ortadadır. Yalnız hiçbir sorunu olmayan çiftlerde % 15 ‘inde bile korumasız geçen her yılın sonunda açıklanmayan nedenlerden dolayı çiftlerde kısırlık problemiyle meydana gelmekteler. Kolay hamile kamanız için yapabileceğiniz öneriler.

1)KORUNMAYI BIRAKIN: Kullanılan yönteme göre üreme yolunun geri dönmesi 0-3 gibi kısa bir zamanda olabilir. Mesela korunmak için iğne kullanılmışsa 3-4 ay doğum kontrol hapı ise ertesi ay hamile kalabilirsiniz.

2)DÜZENLİ BİR CİNSEL YAŞAM: Çiftlerin haftada en az 2–3 kez cinsel ilişkiye girmeleri gerekir.  Böyle yapan çiftlerin genellikle  %70′i 6 ay içinde hamile kalmaktalar.

3)KAYGANLAŞTIRICI YADA BUNA BENZER KREMLERİ KULLANMAYIN: Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı olarak tükürük yada krem gibi maddelerin kullanılması sperme verdiği zararın yanında hamileliği de zorlaştırmaktadır.

4)YÜKSEK ISIDAN UZAK DURUN: Çiftlerin gebelik ve öncesindeki dönemlerde yüksek ısıdan uzak durmaları gerekir. Örneğin; çok sıcak suyla banyo yapmaktan ve saunadan uzak durunuz.

5)CİNSEL İLİŞKİ SONRASI KADININ BİR SÜRE SIRT ÜSTÜ YATMASI HAMİLELİK İHTİMALİNİ ARTIRABİLİR

Çiftlerin ayakta yada oturur pozisyonda yapılan ilişkide yer çekiminin etkisi ile kadın ayağa kalktığında spermlerin rahim ağzına tam olarak girmesi zor olabilir. Bundan dolayı ilişkiden sonra kadının 10 dk sırt üstü yatması gerekir.

YUMURTLADIĞIMI ANLAYABİLİR MİYİM?

Kadında karın bilgesinde ve kasıklarda ağrı, göğüslerde hassasiyet ve vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın artması, rahatsızlık hissi gibi etkiler yumurtanın gerçekleştiğini gösterir.

 ACABA HAMİLEMİYİM: Hamile olduğundan itibaren aslında vücudunuzda farklılıklar yaşantını anlarsınız. Ama bazı durumlarda ilk günden itibaren anlamak zor olabiliyor. Genel olarak bayanlarda gebelik oluşumunun belirtileri baş dönmesi, kusma ve mide bulantısı gibi. Ayrıca da ilk belirti de adet düzensizliğin ortaya çıkmasıdır. Bu durumda hamilelik için kan testi yapmanız yeterli olacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.