Çocuklarınızı Obeziteden Koruyun

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birisi olan obezite en çok da çocukları tehdit ediyor. Beslenme konusunda yetişkinler kadar bilinçli olmayan çocuklar en başta kola,cips ve çikolata gibi yiyeceklerin albenisine aldanarak bol miktarda tüketebiliyorlar. Çok yüksek kalorili bu besinler zaman içinde çocukların olması gerekenden çok daha fazla kilolu olmasına neden oluyor.

Abur cuburların yüksek albenili olmalarının yanı sıra teknolojiyle erken yaşta taşınan çocuklar çok daha kolay kilo alabiliyorlar. Peki çocuklarımızı aşırı kilolu olmaktan ve obez olmaktan nasıl koruyabilir ya da kurtarabiliriz? İş bu soruların cevabını maddeler halinde ele alalım.

-Çocuklarınızı ödüllendirirken yüksek kalorili yiyecekleri kullanmayınız. Özellikle okul dönemlerinde ihtiyaç duyacağınız ödüllendirme yönteminde “Şu sorular çöz sana çikolata, sınavdan xx not alırsan dışarıda hamburger yiyeceğiz” gibi ifadelerden olabildiğince uzak durun.

-Bilgisayar başında fazla vakit geçirmelerine engel olun. Bu durumu bir veli olarak kesinlikle istemediğinizi çok iyi biliyoruz. Hem çocuğunuzun sağlığı için hem de dersleri için bu hiç iyi bir durum değildir. Bu yüzden çocuğunuzu bilgisayardan uzak tutacak etkinliklerle onu buluşturmalısınız. Kesinlikle ama kesinlikle en az bir sosyal ya da sportif etkinliğe katılmasını sağlayın.

-Yetişkinler için olduğu gibi çocuklar içinde 3 beyaz olarak bilinen; un, şeker ve tuzdan uzak tutun. Eğer bunu küçük yaşta yapmayı başarabilirseniz bu onun hayatının ileriki dönemlerinde de diyet yaptığında en büyük yardımcısı olacaktır.

-Meyveleri çocuklarınıza sevdirin. Eğer çocuğunuz meyveleri başka yiyeceklere tercih ediyorsa meyveleri ona sevdirmek sizin elinizde diyebiliriz. Meyvelerle figürler ve çizgi film karakterleri oluşturarak meyveleri daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

-Her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da çocuğunuza örnek olun. Beslenme konusunda asla tutarsız olmayın. Söylediklerinizle kendi yaptıklarınız birbiriyle tutarlı olsun.

 

Anahtar Kelimeler: Çocuk diyeti,çocuğum nasıl zayıflar,çocuğum obez mi

Açıklama: Çocuklarınızın kilo almasını önlemek için neler yapabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.