Çocukları Obeziteden Korumak

Hispanic boy eating broccoli

Son yıllarda başta resmi sağlık kuruluşları olmak üzere tüm dünyada obeziteyle mücadele kampanyaları başlatılmaktadır. Büyük, küçük, kadın, erkek demeden hemen hemen herkesin maruz kaldığı çağın en büyük sıkıntılarından birisi olan obeziteden çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz sorusuna bu yazımızda elimizden geldiğince cevap vermeye çalışacağız.

Fast Foodtan Uzak Durun: Her ne kadar çok sevsek de hem kendimizi hem de çocuklarımızı kesinlikle Fast Food’tan yani Türkçe açılımıyla söylemek gerekirse Hazır Yemek’ten uzak tutmalıyız. Elbette çağın en büyük kolaylıklarından birisi olan hazır yemek kültürü bizi evde yemek yapma külfetinden kurtarabilir. Ancak içinde ne tür maddelerin kullanıldığını bilmediğimiz bir yemeğimi hem kendimize hem de ailemize yedirmek ne kadar sağlıklıdır. Başta cips ve hamburger olmak üzere piyasadaki bir çok hazır yemeğin içinde katkı maddesi olduğu çok iyi bilinen bir gerçektir.

Bilgisayar ve Televizyondan Korumak: Başına oturduğumuzda bir yandan da yemek yediğimiz aktivitelerin en başında gelen bilgisayar ve televizyon etkinlikleri adeta obeziteye davetiye çıkarıyor diyebiliriz. Televizyon izlerken cips yemek, bilgisayar başındayken kola içmek her ne kadar çok sevilen bir alışkanlık olsa da bunlardan çocuklarımızı uzak tutmaya özen göstermeliyiz.

Çocuklarınızı Sosyal Etkinlere Yönlendirin: Gerek spor anlamında gerekse kültürel faaliyet anlamında çocuklarınızı sosyal etkinliklere yönlendirmeniz çocuğunuzu hem daha hareketli yapar hem de olumlu bir kişilik kazanmasına yardımcı olur. Böylece çocuğunuz toplum içinde de kabul gören bir birey haline gelir. Aksi takdirde kilolu çocukların arkadaş çevreleri tarafından zaman zaman dışlanması çocuklar için çevrelerinden gelen olası bir tehlike durumudur diyebiliriz.

 

Anahtar Kelime: çocuklar için diyet,çocuk obezitesi,obeziteden kurtulmanın yolları

Açıklama: Çocuğunuzu obeziteden kurtarmak istiyorsanız sizin için kaleme aldığımız bu yazımızı mutlaka okumalısnız.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.