Çocuklarda Uyku Sorununu Çözme Yolları

Boy in bed, peeking out behind sheet with one eye

Uyku her birey için gerekli ve önemlidir. Özellikle de yeni doğan ve üzeri bebeklerden gelişimlerini tamamlamaları için çok önemlidir. En çok uyku sırasında büyüme hormonu salgılandığı için uyku bebeğiniz için çok önemlidir.

Yeni doğan bebekler ilk birkaç boyunca düzenli bir şekilde uyumaz. Çünkü bulunduğu ortama alışmakta güçlük çeker ve emzirmeden kaynaklanan gaz oluşumundan dolayı rahatsızlık hisseder. Bundan dolayı aralıklarla ve ya sık sık uyanır. Bebeğin gelişimi için günde ortalama olarak 16-17 saat uyuması gerekmekte. Çocuğun yattığı ortamın ve ye yattığı yatağı rahat olmaması da çocuğun uyumasını engelleyebilir. Belli bir rahatsızlığı olan çocuklar uyku sorunu yaşar. Eğer çocuğunuz sürekli ağlıyor ve hiç uyumuyorsa gerekirse doktora götürmeniz gerekebilir. Çocuğunuzun bilmediğiniz bir kronik rahatsızlığı olabilir. Çocuğunuzu kesinlikle aç yatırmayınız. Çünkü uyku sırasında vücutları enerji harcar. Buda bebeğinizin daha çok acıkmasına neden olur. Çocuğunuza uyumadan önce verdiğiniz ağır yemekten dolayı midesi rahatsızlanabilir bu da çocuğun rahat uyumasına engel olur. Eğer çocuğunuz 2 yaşından büyükse gün içinde en fazla iki saat yatırın. Çünkü uykusunu alan çocuk gece uyumayı reddeder. Bebeğinizi yatırırken kesinlikle televizyonun açık olamaması gerekir. Çünkü çocuğunuzun aklı sizde kalacağı içim uyumayı reddeder.

Eğer çocuğunuzu uyutmadan önce ılık bir banyo yaptırırsanız çocuğunuz rahatlayacağı için uykuya çabuk dalar. Uykuya dalmadan önce masal okuyabilirsiniz hem sizinle daha çok zaman geçirdiği için mutlu olur hem de çocuğunuzu böyle daha rahat bir şekilde uymaya ikna edersiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.